Przeskocz do treści

Jak objawia się różyczka u dziecka? Na czym polega leczenie?

Różyczka u dzieci jest szczególnie częsta w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jak wygląda choroba? Co robić w przypadku zauważenia objawów różyczki u dziecka? Na czym polega diagnostyka i leczenie tego schorzenia? Odpowiadamy na pytania.

Spis treści:

1. Różyczka u dzieci – co to za choroba?
2. Różyczka u dzieci – objawy
3. Jak wygląda różyczka u dzieci w wieku niemowlęcym?
4. Jak wygląda różyczka u dziecka wrodzona?
5. Różyczka u dzieci – diagnostyka i leczenie
6. Różyczka u dziecka – profilaktyka

Różyczka u dzieci – co to za choroba?

Różyczka to wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się jedynie pomiędzy ludźmi, drogą kropelkową [1]. Najczęściej różyczka u dzieci dotyczy maluchów w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale chorować mogą także osoby dorosłe [2]. Różyczka u dziecka zwykle przebiega łagodnie, natomiast u osób dorosłych przebieg choroby może być cięższy [1].

Różyczka u dzieci – objawy

Różyczka u dzieci przebiega w ½ przypadków bezobjawowo. Natomiast u pozostałych chorych charakterystyczne objawy różyczki u dzieci to [2]:

• bóle głowy,
• bóle mięśni,
• pogorszone samopoczucie,
• powiększone węzły chłonne,
• różowa wysypka na tułowiu, kończynach i twarzy,
• stan podgorączkowy,
• zapalenie gardła,
• zapalenie spojówek.

Jak wygląda różyczka u dzieci w wieku niemowlęcym?

Jak wygląda różyczka u niemowlaka? U małych dzieci zwykle pierwszym objawem jest wysypka. Zmiany skórne są koloru różowego, te na twarzy przypominają wysypkę odrową, natomiast te zlokalizowane na tułowiu i kończynach — wysypkę w przebiegu szkarlatyny [2].

Jak wygląda różyczka u dziecka wrodzona?

Jeśli do zakażenia dojdzie w ciągu pierwszych tygodni życia płodowego, istnieje ryzyko poronienia, może także dojść do rozwoju bardzo niebezpiecznej wrodzonej różyczki. Objawy u dzieci to niska masa urodzeniowa oraz liczne uszkodzenia w obrębie wielu narządów. Wady wrodzone mogą dotyczyć serca, narządu wzroku, narządu słuchu oraz układu kostnego, w przebiegu różyczki wrodzonej może się rozwinąć także zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych [3]. Śmiertelność wynosi nawet do 15% [2].

Różyczka u dzieci – diagnostyka i leczenie

Po zauważeniu objawów różyczki u dziecka należy się jak najszybciej zgłosić do lekarza pierwszego kontaktu. Rozpoznanie wymaga przeprowadzenia obszernego wywiadu oraz zbadania pacjenta pod kątem objawów klinicznych, natomiast nie ma konieczności, aby wykonywać badania serologiczne (chyba że zachorował noworodek).

Leczenie różyczki u dziecka ma charakter objawowy i polega na podawaniu leków przeciwgorączkowych [2]. Różyczka nabyta ustępuje zwykle samoistnie, nie dając poważniejszych powikłań. Natomiast w przypadku wrodzonej różyczki u dzieci całkowite wyleczenie nie jest możliwe, ze względu na postępujący charakter uszkodzeń w organizmie. Dziecko powinno zostać objęte opieką specjalistów z różnych dziedzin [2].

Różyczka u dziecka – profilaktyka

Podstawową metodą zapobiegania zakażeniu różyczką jest szczepionka skojarzona przeciwko odrze, śwince i różyczce (tzw. MMR – szczepionka). Zgodnie z kalendarzem szczepień jest ona podawana dzieciom około 13.–15. miesiąca życia i następnie ponownie, w okolicach 6-10 lat [4]. Podanie dziecku 2 dawek szczepionki przeciwko różyczce zapewnia skuteczną i długotrwałą ochronę przed zachorowaniem [5].

Źródła:

1. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/

2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/chorobyzakazne/67591,rozyczka

3. Drutz J. E. Różyczka. Pediatria po Dyplomie 15, 3 (2011)

4. https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rozyczka/

5. https://www.mp.pl/szczepienia/artykuly/przegladowe/214973,skutecznosc-szczepienia-przeciwko-rozyczce-w-zapobieganiu-zachorowaniom-i-rozyczce-w

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *