Wspieranie rozwoju mowy u dzieci – praktyczne porady dla rodziców
Proces rozwoju mowy trwa od pierwszych dni życia naszych dzieci. Jako rodzice możemy go wspomagać, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości. Jak dokładnie powinno wyglądać wspieranie rozwoju mowy u dzieci? Sprawdź nasze praktyczne porady dla rodziców!
Spis treści:
- Przede wszystkim mów do dziecka
- Uważnie słuchaj dziecka
- Wspólnie czytajcie książki
- Bawcie się w naśladowanie dźwięków
- Nie zapominajcie o ćwiczeniu oddechu
Przede wszystkim mów do dziecka
Podstawą wspierania rozwoju mowy u dzieci jest mówienie do nich! Brzmi bardzo prosto, prawda? Jest to prosta czynność, która może przynieść olbrzymie korzyści. Dziecku możesz opowiadać o czynnościach, które wykonujesz w danej chwili lub o tym co dziś Cię spotkało. Tematyka jest tak naprawdę dowolna. Mówienie do dziecka rozpocząć warto już od pierwszych dni jego życia.
Mówiąc do dziecka, bardzo ważne jest, jak mówimy. Powinniśmy robić to głośno i wyraźnie. Warto także inaczej intonować różne fragmenty wypowiedzi. Ma to ogromne znaczenie w przypadku mówienia do dzieci w spektrum autyzmu. Bardzo często mają one problemy ze zrozumieniem intonacji, dlatego takie ćwiczenie może być dla nich bardzo korzystne.
Uważnie słuchaj dziecka
Dzieci komunikują się z nami nie tylko poprzez słowa. Robią to już od pierwszych dni życia. Najpierw komunikują się jedynie poprzez płacz, a później zaczynają gurzyć i gaworzyć. Niezależnie od sposobu komunikacji, powinniśmy zawsze reagować na komunikaty naszego dziecka. Dzięki temu będzie ono czuło się ważne i wysłuchane.
Wspólnie czytajcie książki
Czytanie książek ma ogromny wpływ na rozwój mowy dziecka. Skupcie się jednak nie tylko na samym czytaniu. Niech dziecko śledzi tekst palcem, opisuje ilustracje i opowiada Ci o swoich wrażeniach z przeczytanego fragmentu.
Bawcie się w naśladowanie dźwięków
Naśladowanie dźwięków to świetne ćwiczenie. Dzięki temu trenujemy naszą buzię i język. Wraz z dzieckiem staraj się więc jak najczęściej naśladować zwierzątka czy różne dźwięki z otoczenia. Dla malucha będzie to świetna zabawa.
Nie zapominajcie o ćwiczeniu oddechu
Ćwiczenia oddechu stymulują mowę naszego dziecka. Pomagają mu się także wyciszyć. Przykładem takich ćwiczeń jest:
- Dmuchanie baniek mydlanych
- Zdmuchiwanie świeczek
- Dmuchanie w piłeczkę ping-pongową
- Nadmuchiwanie balonów
- Nadymanie buzi
- Dmuchanie w wiatraczki
- Przenoszenie za pomocą słomki kawałków papieru