Wczesne wspomaganie rozwoju – czym jest i jak zapisać dziecko?
Wczesne wspomaganie rozwoju (WWR) to forma pomocy dzieciom, które mają różnego rodzaju zaburzenia, np. ze spektrum autyzmu, nieprawidłowości rozwoju ruchowego i/lub emocjonalnego czy problemy ze słuchem. Jak zgłosić dziecko do tego typu zajęć i jakie maluchy mogą na nie uczęszczać? Sprawdź!
Spis treści
Na czym polega wczesne wspomaganie rozwoju
Jakie dziecko może skorzystać z WWR?
Gdzie się odbywają i jak wyglądają zajęcia?
Jak zapisać dziecko na wczesne wspomaganie rozwoju?
Jakie badanie zrobić dziecku, aby wspomóc jego rozwój
Wczesne wspomaganie rozwoju – na czym polega?
To przede wszystkim specjalistyczne zajęcia, które mają na celu usprawnienie rozwoju i funkcjonowania dzieci z różnymi zaburzeniami i nieprawidłowościami. Są one prowadzone przez zespół, w którego skład wchodzą pedagog, logopeda i psycholog. Jeśli stan zdrowia dziecka tego wymaga, mogą dołączyć również inni specjaliści (np. rehabilitant).
Działania WWR obejmują również wsparcie i pomoc dla rodziny oraz nawiązanie współpracy np. z przedszkolem, do którego chodzi dziecko – aby zapewnić spójność, kompleksowość i systematyczność.
Wczesne wspomaganie rozwoju najlepiej rozpocząć już od momentu wykrycia u malucha nieprawidłowości, a dziecko może korzystać z tej formy terapii do momentu podjęcia nauki w szkole.
Jakie dziecko może skorzystać z wczesnego wspomagania rozwoju?
Tak naprawdę nie ma zamkniętej listy nieprawidłowości czy zaburzeń, które kwalifikują do udziału w zajęciach wczesnego wspomagania rozwoju. Z tej formy pomocy można skorzystać, gdy u dziecka wykryto m.in.:
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- opóźnienie rozwoju ruchowego,
- zaburzenia ze spektrum autyzmu,
- zaburzenia rozwoju mowy,
- zaburzenia zachowania,
- problemy ze słuchem czy wzrokiem,
- niepełnosprawność umysłową.
Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju – gdzie się odbywają i jak wyglądają?
Zajęcia mogą odbywać się np. w szkołach, przedszkolach czy poradniach pedagogiczno-psychologicznych. W niektórych przypadkach zespół przychodzi również do domu malucha. Są to zajęcia indywidualne lub prowadzone w malutkich grupach.
Jak wyglądają? Wszystko zależy od tego, jakie są potrzeby dziecka, jakie ma problemy zdrowotne i jakiego typu zaburzenia. Zespół WWR ustala harmonogram wszystkich działań i zajęć, a później realizuje je wraz z rodziną malucha, ocenia postępy i w razie czego modyfikuje plan na bieżąco.
Niektóre dzieci potrzebują większej liczby ćwiczeń fizycznych i usprawniających układ ruchu, inne zadań logopedycznych, a jeszcze kolejne – poprawiających zdolności komunikacyjne. Wymiar godzinowy zajęć to 4-8 godzin miesięcznie (w uzasadnionych przypadkach może zostać zwiększony).
Wczesne wspomaganie rozwoju – jak zapisać dziecko?
Ta forma pomocy jest bezpłatna, jednak rodzice/opiekunowie prawni muszą spełnić kilka formalności. Dziecko musi uzyskać opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju – o jej wydanie składa się wniosek w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Być może konieczne będą również inne dokumenty, np. od lekarza czy wychowawcy w przedszkolu.
Wczesne wspomaganie rozwoju – formalności krok po kroku:
- Zgłoszenie się do poradni psychologiczno-pedagogicznej (najlepiej od razu dopytać o ewentualną konieczność przyniesienia innych dokumentów czy zaświadczeń).
- Wypełnienie wniosku o wydanie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju.
- Zgłoszenie się z dzieckiem na badania.
- Odebranie opinii i zgłoszenie się do wybranej placówki, która prowadzi WWR.
Zasady WWR określone są w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 24 sierpnia 2017 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20170001635)
Jakie badanie zrobić dziecku, aby wspomóc jego rozwój
Badanie WES jest wykorzystywane w diagnostyce genetycznych przyczyn autyzmu i zaburzeń rozwoju intelektualnego, padaczek, chorób neurologicznych, kardiologicznych, hematologicznych, zaburzeń odporności, czy chorób metabolicznych. Badanie WES może być wskazane również w sytuacji, w której u dziecka istnieje wiele niespecyficznych objawów, a ich przyczyny nie udało się do tej pory ustalić.
Test WES daje również cenne informacje dotyczące ryzyka zachorowania na zaburzenia genetyczne w przyszłości (nawet jeżeli nie doszło jeszcze do rozwoju ich objawów). Może być więc wykonywany jako test profilaktyczny lub prekoncepcyjny – podczas planowania potomstwa.
W każdej komórce naszego ciała znajduje się DNA, a w nim około 23 000 genów – badanie WES sprawdza je wszystkie.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.