Przeskocz do treści

Pierwsze godziny po porodzie – co czeka Ciebie i dziecko?

Nie nauczysz się tego na żadnych zajęciach w szkole rodzenia i na nic zdadzą się opowieści przyjaciółek – pierwsze godziny po porodzie są momentem szczególnym i indywidualnym, co oznacza, że każda mama przeżywa je inaczej. Pomimo ulgi, jaką przyniesie bycie już po porodzie, warto w przypływie wzruszenia wiedzieć, co będzie działo się wokół i co czeka Ciebie oraz dziecko. Jakie badania zostaną wykonane?

Kilka pierwszych minut po porodzie – kontakt z maluszkiem, badanie w skali APGAR, odcięcie pępowiny

W chwilę po porodzie stanie się coś, na co czekałaś przez 9 miesięcy, czyli wreszcie zobaczysz i dotkniesz swoje nowonarodzone dziecko. Jeśli stan zdrowia mamy i noworodka na to pozwoli, maluszek zostanie położony na moment na Twoim brzuchu. Następnie lekarz oceni stan dziecka w dziesięciostopniowej skali APGAR, w której ocenia się oddychanie, puls, zabarwienie skóry, odruchy oraz napięcie mięśni.

W kilka pierwszych minut po porodzie po drugiej stronie brzuszka zostanie odcięta pępowina, zwykle dzieje się w 2 – 5 minucie po narodzinach. Po 5 minutach po raz kolejny dziecko oceniane jest w skali APGAR i jeśli uzyska mniej niż 8 punktów, ponawia się ocenę w 10 minucie.

Kilka pierwszych godziny po porodzie – czas dla mamy i dziecka

Mama po porodzie powinna przebywać dwie godziny na sali porodowej, gdzie najpierw urodzi łożysko, co zwykle przebiega dość sprawnie. Następnie lekarz przyjrzy się Twojemu kroczu, jeśli zostało nacięte lub pękło przy porodzie, zostanie zszyte. Przez cały czas po porodzie położna będzie czuwać nad Tobą i Twoim dzieckiem. W tym czasie nastąpią także pierwsze próby przystawiania noworodka do piersi.

Razem na sali – kolejne godziny po porodzie

Jeżeli wyniki oceny dziecka w skali APGAR są poprawne i stan zdrowia mamy i dziecka nie budzi zastrzeżeń, spotkacie się razem już na sali poporodowej. Dziecko będzie ubrane w kaftanik niemowlęcy, pieluszkę i zwinięte w chustę lub kocyk. Dowiesz się także ile mierzy i waży Twój skarb.

Kilka godzin po porodzie mama powinna wziąć kąpiel i nieco odpocząć, aby mieć siłę na opiekę nad dzieckiem, zapewne zostanie podany również posiłek. Później przyjdzie czas na karmienie piersią dziecka.

Autor: zdrowokolorowo.pl | Zdjęcie: pixabay.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

5/5 - (3 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *