Przeskocz do treści

Uroda dzieci z autyzmem – czy zaburzenia ze spektrum autyzmu zmieniają wygląd?

Niektóre zaburzenia genetyczne dość mocno zmieniają wygląd dziecka i od razu widać, że jest ono na coś chore. Czy uroda dzieci z autyzmem wyróżnia je na tle rówieśników? Nie. Autyzm można rozpoznać wyłącznie na podstawie zachowania i funkcjonowania w życiu codziennym. Co może świadczyć o autyzmie? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Uroda dzieci z autyzmem nie jest wyjątkowa, ale praca ich mózgu już tak
  2. Uroda dzieci z autyzmem a zachowanie w obecności dorosłych
  3. Uroda dzieci z autyzmem a pobyt w przedszkolu
  4. Uroda dzieci z autyzmem a nietypowe zainteresowania

Uroda dzieci z autyzmem nie jest wyjątkowa, ale praca ich mózgu już tak

Dziecko z autyzmem trochę inaczej odbiera otoczenie i ludzi. Wiele sytuacji, które dla innych osób są neutralne albo miłe, u osoby z autyzmem budzi niepokój, potrzebę obrony. Wtedy autystyk staje się agresywny albo ucieka. Świat jest dla niego niezrozumiały, ponieważ nie potrafi dobrze interpretować elementów komunikacji niewerbalnej (mowy ciała, gestów, mimiki twarzy). Trudno też mu się tego nauczyć, ponieważ nie umie nawiązywać bliższych kontaktów międzyludzkich.

Uroda dzieci z autyzmem a zachowanie w obecności dorosłych

Zachowanie dziecka z autyzmem jest w dużym stopniu odbiciem postawy rodziców. Łatwiej jest mu otworzyć się na nowe bodźce i wyciszyć reakcje obronne, gdy towarzyszy mu spokojny, opanowany i przyjazny opiekun. Odwrotnie, gdy dziecko z autyzmem nie czuje się komfortowo przy osobie dorosłej, to wtedy wycofuje się, nie chce współpracować i szybciej staje się niespokojne. Dlatego jest tak ważne, aby jego rodzice umieli okazać mu cierpliwość i zrozumienie dla trudnych objawów autyzmu, np. ogromnego oporu przed zmianą rutynowych czynności, niewłaściwych reakcji na różne sytuacje i ciągłe powtarzanie określonych ruchów ciała.

Uroda dzieci z autyzmem a pobyt w przedszkolu

Mimo tego, że uroda dzieci z autyzmem nie różni się od wyglądu innych dzieci w przedszkolu, rówieśnicy szybko zauważają, że kolega z grupy jest trochę „inny”. Kilkulatkom trudno jest zaakceptować, że bywa natarczywy, nie bierze pod uwagę ich uczuć i potrzeb oraz nie chce się z nimi bawić.

Dla personelu przedszkola opieka nad dzieckiem z autyzmem jest trudna, ponieważ nie stosuje się do zasad i źle znosi nawet niewielką zmianę schematu dnia. Dużo pracy i cierpliwości wymaga też walka o to, aby maluch z autyzmem nie został odrzucony i nie był gnębiony przez resztę grupy.

Uroda dzieci z autyzmem a nietypowe zainteresowania

Dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często są rozpoznawane przez nawet zupełnie obcych im ludzi, z powodu ich wyjątkowych i wręcz obsesyjnych zainteresowań. Jeśli osobę z autyzmem zaciekawi jakiś temat, jego umysł ciągle krąży wokół niego i bardzo trudno skierować jego uwagę na inne tory. Jeśli np. wciągnie go świat samochodów osobowych – bardzo szybko nauczy się rozpoznawać ich modele po detalach i będzie czytać wszystko na ich temat.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *