Przeskocz do treści

Różnorodność w spektrum, czyli stopnie zaawansowania autyzmu

Autyzm to spektrum. Oznacza to, że osoby z tymi zaburzeniami mogą funkcjonować w różny sposób i zmagać się z innymi dolegliwościami. Niektórzy z nich będą funkcjonować lepiej, a inni gorzej. Pokazuje to, jak różnorodnym zaburzeniem jest autyzm. Poniżej sprawdź, jakie są stopnie zaawansowania autyzmu!

Spis treści:

  1. Stopnie zaawansowania autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia
  2. Jak diagnozuje się stopnie zaawansowania autyzmu?

Stopnie zaawansowania autyzmu według Światowej Organizacji Zdrowia

Rodzaje autyzmu wyróżnione zostały przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w międzynarodowej klasyfikacji chorób i problemów zdrowotnych ICD 11. Eksperci z WHO wyróżnili:

• Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z nieznacznym upośledzeniem lub brakiem upośledzenia języka
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i z nieznacznym upośledzeniem lub brakiem upośledzenia języka
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z upośledzeniem języka
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i upośledzeniem języka
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu bez upośledzenia rozwoju intelektualnego i z brakiem języka
• Zaburzenia ze spektrum autyzmu z upośledzeniem rozwoju intelektualnego i brakiem języka
• Inne zaburzenia ze spektrum autyzmu
• Nieokreślone zaburzenia ze spektrum autyzmu

Klasyfikacja ta pokazuje, że u każdego autystyka występują problemy w relacjach międzyludzkich oraz ograniczone i sztywne zainteresowania i zachowania. Zaburzenia mowy i komunikacji nie występują w każdym przypadku.

Jak diagnozuje się stopnie zaawansowania autyzmu?

Autyzm jest zaburzeniem różnorodnym, dlatego jego rozpoznanie nie należy do najprostszych. W proces diagnostyczny zaangażować musi się wielu specjalistów, aby pacjent mógł otrzymać właściwą diagnozę. Najważniejszą funkcję pełni psychiatra, ale istotny jest także udział psychologa dziecięcego, pedagoga i logopedy. Czasem do diagnostyki włączany jest także neurolog, terapeuta integracji sensorycznej i inni specjaliści.

Diagnostyka autyzmu opiera się głównie na obserwacji dziecka w różnych sytuacjach społecznych. Lekarz porozmawia także z rodzicami dziecka i jego nauczycielami. Powinien skierować pacjenta również na badanie genetyczne. Test WES może wykryć w genach mutację wywołującą autyzm. Znacznie skróci to proces diagnostyczny i pozwoli szybciej rozpocząć leczenie autyzmu.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *