Przeskocz do treści

Rodzeństwo a noworodek, czyli jak przygotować starsze dziecko na urodzenie się maluszka

Pojawienie się maluszka, jest bardzo trudnym momentem dla pierwszego dziecka. Szczególnie gdy „starszak” ma zaledwie kilka lat. Podpowiadamy jak sprawić, żeby kilkulatek od razu pokochał rodzeństwo, a noworodek nie zaburzył tak bardzo jego poczucia bezpieczeństwa.

Rodzeństwo a noworodek – jak zbudować silną więź między nimi?

Budowanie silnej więzi między starszym rodzeństwem a noworodkiem najlepiej rozpocząć już w ciąży. Dzięki temu rodzice mają więcej czasu, aby przekazać maluchowi pewną wiedzę na temat noworodków. Kilkulatek powinien jeszcze przed porodem oswoić się z myślą, że tak malutkie dziecko potrzebuje dużo uwagi ze strony mamy i taty, ponieważ nie potrafi samo o siebie zadbać. Dobrze byłoby odwiedzić z pierwszym dzieckiem inną mamę, która ma w domu niemowlę, aby przekonało się na własne oczy, jak wygląda opieka nad maluszkiem. Tworzenie prawidłowych relacji między rodzeństwem a noworodkiem polega też na wzmacnianiu pozytywnych emocji i wrażeń, a na unikaniu stresujących sytuacji i złych odczuć. Jak to się robi jeszcze przed porodem? Istotne jest właściwe poinformowanie przez rodziców starszego rodzeństwa, o tym, że nie będzie jedynym dzieckiem w domu. Jeżeli dowie się o tym przez przypadek od innych osób, to może wzbudzić to w nim niepokój. Ponadto, nie można zapomnieć o tym, że dzieci są świetnymi obserwatorami. Szybko dostrzegają ekscytację dorosłych. Starszak może czuć się po prostu źle z tym, że w rodzinie dzieje się coś ważnego, a opiekunowie nie chcą go włączyć w to wydarzenie. Kolejnym sposobem przygotowania kilkulatka na pojawienie się rodzeństwa, jest włączenie go w kupowanie tzw. wyprawki dla noworodka. Dzięki temu będzie się czuł ważny i potrzebny.

Rodzeństwo a noworodek po porodzie

Najważniejsze jest to, aby starsze dziecko nie czuło się gorsze od młodszego. Nie może być tak, że uwaga dorosłych skupia się prawie wyłącznie na noworodku. Rodzice muszą dbać o to, aby codziennie znaleźć czas, który poświęcą starszakowi. W przeciwnym wypadku kilkulatek zacznie być zazdrosny o rodzeństwo, co mocno odbije się na późniejszych relacjach między dziećmi. W miarę możliwości trzeba uprzedzić gości, aby w czasie wizyt pamiętali o pierwszym dziecku. Często jest niestety tak, że noworodek jest w centrum uwagi, dostaje prezenty, a rodzeństwu jest po prostu przykro. Bliskość między noworodkiem a rodzeństwem tworzy się przez włączenie pierwszego dziecka w opiekę nad maluszkiem. To okazja do wzbudzania miłości między nimi oraz wzmacniania poczucia wartości u starszaka. Pozwólmy kilkulatkowi umyć brzuszek maleństwa, przykryć je kocykiem. Uczmy, jak delikatnie okazywać czułość, np. pozwalając na pocałunki w czoło czy głaskanie po głowie.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *