Jak pomóc dziecku przeżyć pierwsze dni w przedszkolu?
Rozpoczęcie edukacji wczesnoszkolnej jest stresujące dla każdego dziecka. Pierwsze dni w przedszkolu nie muszą jednak wiązać się z negatywnymi emocjami u maluszka. Podpowiadamy co można zrobić, aby przedszkolak szybko zaaklimatyzował się w placówce edukacyjnej.
Spis treści
Pierwsze dni w przedszkolu – jak zmniejszyć stres u dziecka?
Pierwsze dni w przedszkolu będą mniej stresujące dla maluszka, który już szybciej rozstawał się z rodzicami na dłuższy czas. Warto poprosić o pomoc najbliższą rodzinę, np. dziadków. Dzięki temu dziecko zrozumie, że jest bezpieczne z innymi dorosłymi, nawet jeśli rodziców nie ma w pobliżu. Nie trzeba też bać się odwiedzin międzysąsiedzkich dzieci np. z tego samego osiedla. Dobrze by było, gdyby przyszły przedszkolak miał okazję poznać chociaż jedno dziecko, które będzie z nim uczęszczało do tej samej grupy w przedszkolu. Łatwiej jest oswoić się z nowym miejscem, gdy widzi się wokół siebie znajome twarze.
Pierwsze dni w przedszkola – rola samodzielności dziecka
Specjaliści od rozwoju dzieci zwracają uwagę na to, że im dziecko bardziej samodzielne, tym jest spokojniejsze i bardziej pewne siebie. Widać to dość mocno, gdy dziecko rozpoczyna edukację w przedszkolu. W szczególności trzeba dopilnować tego, aby dziecko umiało komunikować swoje potrzeby. Uczymy malucha, co trzeba powiedzieć pani w przedszkolu, gdy chce skorzystać z toalety. Uprzedzamy, że czasami lepiej jest do niej podejść, albo odezwać się głośniej. W przedszkolu często panuje hałas i zamieszanie. Jeszcze latem sprawdzamy, czy dziecko potrafi się samodzielnie najeść. Maluch nie może być przecież głodny.
Pierwszy dzień w przedszkolu – jak się zachowywać?
Pierwszy dzień w przedszkolu nie zawsze ma miejsce we wrześniu. Niektóre placówki pozwalają na tzw. adaptację z rodzicami. Polega to na tym, że rodzic przez jakiś czas przebywa w sali przedszkolnej razem z dzieckiem. Rodzice muszą jednak pamiętać, żeby ich obecność nie zakłócała przebiegu zajęć. Opiekunowie powinni postarać się, aby pierwszy dzień w przedszkolu przebiegał w radosnej atmosferze. Nie można poganiać dziecka przy jedzeniu śniadania, ubieraniu się. Trzeba wyjść do placówki nieco wcześniej, aby dać maluszkowi czas na spokojne pożegnanie się z mamą lub tatą. Przedszkolak może nie chcieć iść z panią nauczycielką do sali i trzeba mieć parę minut na namówienie go do tego. Niektórym dzieciom pomaga, jeżeli mogą wziąć do placówki np. ulubionego misia. Nie powinno się pokazywać przy dziecku negatywnych emocji, np. smutku z powodu rozstania, ponieważ zaniepokoi to maluszka.