Profilaktyka nowotworów – badania
Nowotwory mogą być bardzo podstępne. Często atakują nas po cichu. Ich widoczne objawy pojawiają się, gdy już za późno jest na skuteczne leczenie. Jedną z takich chorób jest rak jelita grubego. Przed chorobą tą możemy się ustrzec poprzez odpowiednie badania. Sprawdź, jakie testy warto wykonać w ramach profilaktyki nowotworów!
Spis treści:
- Profilaktyka nowotworów – badania standardowe
- Profilaktyka nowotworów – badania alternatywne
- Profilaktyka nowotworów – badania a inne działania profilaktyczne
Profilaktyka nowotworów – badania standardowe
Standardowym badaniem profilaktycznym w przypadku raka jelita grubego jest kolonoskopia. Jest to badanie, które pozwala lekarzowi, obejrzeć jelito pacjenta od środka. Wykonuje się je poprzez giętką rurkę z kamerą, którą umieszcza się w odbycie pacjenta . Dzięki temu wykryte mogą zostać zmiany nowotworowe nawet w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Może ona więc uratować życie pacjenta[1].
Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Mimo tego wielu pacjentów obawia się bólu. Część z nich z tego powodu całkowicie rezygnuje z wykonania badania. W konsekwencji ryzykują oni zbyt późnym wykryciem choroby i bezskutecznym leczeniem.
Profilaktyka nowotworów – badania alternatywne
Pacjenci obawiający się kolonoskopii nie powinni rezygnować całkowicie z diagnostyki. W końcu mogą zapłacić za to swoim zdrowiem i życiem. W takiej sytuacji warto więc rozważyć wykonanie innych badań.
Alternatywnym badaniem w profilaktyce nowotworów jest test ColoAlert. Jest to nieinwazyjny test, który wykonamy bez żadnego bólu czy dyskomfortu. Do badania potrzebna jest jedynie próbka kału, którą pobrać możemy we własnej toalecie. Skuteczność tego testu jest porównywalna do kolonoskopii, dzięki analizie czterech składowych:
- Stężenia ludzkiego DNA w kale – im jest ono większe, tym większe jest ryzyko, że pochodzi ono z guza
- Mutacja w genie KRAS – posiada ją 40% pacjentów z rakiem jelita grubego
- Mutacja w genie BRAF – występuje ona u 10% pacjentów z rakiem jelita grubego
- Obecność krwi utajonej w kale – może ona wskazywać na obecność guza[2]
Profilaktyka nowotworów – badania a inne działania profilaktyczne
Badania profilaktyczne to bez wątpienia najważniejszy element profilaktyki nowotworów. Nie jest to jednak jedyne istotne działanie. W ramach profilaktyki raka jelita grubego powinniśmy zatroszczyć się również o naszą dietę. Buduje ona naszą odporność i wspiera jelita w prawidłowym działaniu. Dieta w profilaktyce raka jelita grubego powinna być bogata w:
- Błonnik
- Białka roślinne
- Antyoksydanty
- Zdrowe tłuszcze
Warto pamiętać także o odpowiedniej ilości aktywności fizycznej oraz nawodnieniu organizmu. Z naszego życia warto także wyeliminować używki, takie jak alkohol czy papierosy.
Źródła:
- https://pacjent.gov.pl/program-profilaktyczny/kolonoskopia-badanie-ktore-ratuje-zycie
- https://www.testdna.pl/produkt/coloalert-nieinwazyjny-test-na-raka-jelita-grubego/