Profilaktyka raka jelita grubego – najważniejsze działania profilaktyczne
Niestety rak jelita grubego to bardzo cichy zawodnik. Atakuje nas on bez spostrzeżenia. Pierwsze objawy tej choroby pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium rozwoju. Jest już wtedy za późno na skuteczne leczenie. Szansę na wcześniejsze wykrycie choroby stwarza profilaktyka raka jelita grubego. Przeczytaj, jakie są najważniejsze działania profilaktyczne!
Spis treści:
- Profilaktyka raka jelita grubego – dlaczego warto?
- Badania profilaktyczne w profilaktyce raka jelita grubego
- Dieta w profilaktyce raka jelita grubego
Profilaktyka raka jelita grubego – dlaczego warto?
Rak jelita grubego jest niemal w 100% wyleczalny, jeśli tylko zostanie wykryty odpowiednio wcześnie. Wraz z rozwojem choroby szanse na jej wyleczenie maleją. Wczesne postawienie diagnozy może więc uratować nasze życie. Jest to możliwe dzięki profilaktyce raka jelita grubego. Może ona ustrzec nas przed bardzo groźnymi skutkami.
Badania profilaktyczne w profilaktyce raka jelita grubego
Najważniejszym elementem profilaktyki raka jelita grubego są badania profilaktyczne. To właśnie dzięki nim możemy wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnym stadium rozwoju. To pozwoli nam od razu zacząć leczenie i pokonać chorobę. Nie warto więc z tym zwlekać.
Rak jelita grubego najczęściej wykrywany jest w trakcie kolonoskopii. Jest to podstawowe badanie profilaktyczne. Dzięki niemu lekarz może zajrzeć do wnętrza jelita grubego pacjenta. Nie jest to jednak badanie, na które pacjenci zgłaszają się zbyt chętnie . Unikają go w obawie przed wstydem, bólem oraz dyskomfortem.
Drugim badaniem w profilaktyce raka jelita grubego jest innowacyjny test ColoAlert. Badanie to jest świetną opcją dla osób, które obawiają się kolonoskopii. Test ten wykonuje się na podstawie próbki kału, dzięki czemu jest on całkowicie bezbolesny i bezpieczny. Próbkę pobrać możemy nawet we własnej łazience, dlatego badanie to nazywane jest domowym testem na raka.
Dieta w profilaktyce raka jelita grubego
Profilaktyka raka jelita grubego to nie tylko metody wczesnego wykrycia choroby, ale także sposoby na jej uniknięcie. Przed rakiem jelita grubego ochronić możemy się poprzez odpowiednią dietę. Dzięki niej nasz organizm będzie w stanie skutecznie się bronić przed zmianami nowotworowymi.
Dieta w profilaktyce raka jelita grubego powinna być bogata w:
• Błonnik – znajduje się on w owocach, warzywach, orzechach i produktach pełnoziarnistych.
• Białko roślinne – powinno ono zastępować nam czerwone mięso.
• Antyoksydanty – znajdziemy je w pomidorach, brokule oraz jagodach.
• Zdrowe tłuszcze, takie jak tłuste ryby, awokado czy oliwa z oliwek.
Oprócz odpowiedniej diety warto pamiętać także o nawadnianiu organizmu, regularnej aktywności fizycznej oraz wysypianiu się.
Źródła:
- Bretthauer M. MD, Kaminski M. MD, Løberg M. MD, et al., Population-Based Colonoscopy Screening for Colorectal CancerA Randomized Clinical Trial .