Przeskocz do treści

Domowy test na raka – dlaczego warto go przeprowadzić?

Kolonoskopia to niezwykle skuteczne badanie w diagnostyce raka jelita grubego. Jednak u wielu pacjentów budzi ona strach i lęk, dlatego unikają jej tak długo, jak tylko to możliwe. Osoby w takiej sytuacji nie powinny jednak całkowicie rezygnować z diagnostyki. Przed kolonoskopią mogą oni skorzystać z alternatywnego badania – domowego testu na raka. Sprawdź, dlaczego warto go przeprowadzić!

Spis treści:

  1. Domowy test na raka – korzyści dla pacjenta
  2. Domowy test na raka a kolonoskopia
  3. Domowy test na raka – czy to wiarygodne badanie?

Domowy test na raka – korzyści dla pacjenta

Domowy test na raka to nowe narzędzie w diagnostyce raka jelita grubego. Jest to alternatywa dla kolonoskopii, która aktualnie jest złotym standardem diagnostycznym w przypadku tej choroby. Domowy test na raka jelita grubego wykonuje się na podstawie próbki kału. Dzięki temu jest on dla pacjenta całkowicie bezbolesny. Badanie to zapewnia także dużo większy komfort, ponieważ próbkę do badania pobrać można we własnej łazience[1].

Rak jelita grubego jest chorobą podstępną. Rozwija się ona w kilku stadiach. Z każdym z nich rokowania pacjenta są gorsze. Domowy test na raka umożliwia wykrycie raka jelita grubego nawet w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wdrożenie leczenia i pokonanie choroby. Badanie zaleca się więc wykonać jak najszybciej.

Domowy test na raka a kolonoskopia

Kolonoskopia jest niezwykle skuteczna w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Jest więc ona standardem w diagnostyce tej choroby. Badanie to polega na wprowadzeniu do odbytu pacjenta giętkiej rurki zakończonej kamerą. Lekarzowi umożliwia to przyjrzenie się wnętrzu jelita grubego.

Kolonoskopia jest badaniem, które nie cieszy się zbyt dobrą opinią wśród pacjentów. Większości z nich kojarzy się ona z bólem i dyskomfortem. W konsekwencji u niewielu pacjentów jest wykonywana w odpowiednim momencie. Przeprowadza się ją zwykle zbyt późno. W takiej sytuacji rokowania pacjenta nie są już najlepsze, a w konsekwencji skuteczne leczenie nie jest możliwe.

Domowy test na raka – czy to wiarygodne badanie?

Domowy test na raka ColoAlert jest wiarygodnym badaniem, dzięki któremu raka jelita grubego wykryjemy już we wczesnym stadium rozwoju. Umożliwia to złożona analiza próbki kału pacjenta pod kątem czterech składowych:

  •  Stężenia ludzkiego DNA w kale
  •  Obecności mutacji w genie KRAS
  •  Obecności mutacji w genie BRAF
  •  Obecności krwi utajonej w kale

Wiarygodność domowego testu na raka ColoAlert potwierdzona została w wielu badaniach. Szacuje się, że jego skuteczność jest porównywalna do kolonoskopii – czułość badania wynosi 85%, a specyficzność 92% . Pacjenci mogą więc wykonać domowy test na raka bez żadnych obaw.

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/produkt/coloalert-nieinwazyjny-test-na-raka-jelita-grubego/
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *