Przeskocz do treści

Profilaktyka nowotworowa a rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest chorobą, która zaatakuje Twój organizm po cichu. Jakiekolwiek charakterystyczne objawy pojawią się, dopiero gdy Twój organizm będzie już wyniszczony. Szanse na jakiekolwiek skuteczne leczenie będą wtedy niewielkie. Przed takim losem uchronić możesz się poprzez profilaktykę nowotworową. Dzięki niej wykryjesz raka jelita grubego we wczesnym stadium. Sprawdź, jak taka profilaktyka nowotworowa powinna przebiegać!

Spis treści:

  1. Profilaktyka nowotworowa raka jelita grubego – dlaczego jest taka istotna?
  2. Profilaktyka nowotworowa – badania profilaktyczne
  3. Profilaktyka nowotworowa a styl życia

Profilaktyka nowotworowa raka jelita grubego – dlaczego jest taka istotna?

Profilaktyka nowotworowa może uratować Twoje życie. Dzięki niej rak jelita grubego może zostać wykryty we wczesnym stadium rozwoju. Na takim etapie choroba ta jest niemal w 100% wyleczalna. Im później choroba zostanie zdiagnozowana, tym gorsze będą rokowania pacjenta. W ostatnim stadium rozwoju szanse na wyleczenie wynoszą już tylko kilka procent.

Profilaktyka nowotworowa – badania profilaktyczne

Badania profilaktyczne to najsilniejsze narzędzie, jakim dysponuje profilaktyka nowotworowa. Dzięki nim możemy raka jelita grubego wykryć bardzo szybko. Może być to nasza jedyna szansa na wykrycie tej choroby, ponieważ na wczesnym stadium rozwoju nie daje ona żadnych objawów.
Podstawowym badaniem w profilaktyce nowotworowej jest kolonoskopia. Jest to złoty standard diagnostyczny w diagnostyce raka jelita grubego. Wielu pacjentów jednak stara się jej uniknąć, ponieważ kojarzy się ona z bólem i dyskomfortem[1].

W ramach profilaktyki nowotworowej przeprowadzić możemy także nieinwazyjny test na raka jelita grubego – ColoAlert. Jest to innowacyjne badanie, które przeprowadzimy na podstawie próbki kału. Pobrać możemy ją we własnej łazience, dzięki czemu badanie jest dużo bardziej komfortowe. Jest to badanie proste i bezbolesne, a przy tym bardzo skuteczne w wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego.

Profilaktyka nowotworowa a styl życia

Nasz styl życia ma ogromne znaczenie. Zwiększa on naszą odporność, dzięki czemu nasz organizm potrafi się lepiej bronić przed zmianami nowotworowymi. Szczególnie istotna jest tutaj dieta. Na naszych talerzach powinno znajdować się jak najwięcej:

  • Błonnika – jest to w naszej diecie największa broń na zmiany nowotworowe. Znajdziemy go w owocach, warzywach, orzechach i produktach pełnoziarnistych.
  •  Białka roślinnego – znajduje się ono w fasoli, soczewicy czy ciecierzycy. Warto zastępować nim czerwone mięso
  •  Antyoksydantów zawartych m.in. w pomidorach, brokule czy jagodach
  •  Zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, awokado czy tłuste ryby
    Pamiętajmy także o nawadnianiu naszego organizmu oraz regularnej aktywności fizycznej.

Źródła:

  1. Bretthauer M. MD, Kaminski M. MD, Løberg M. MD, et al., Population-Based Colonoscopy Screening for Colorectal CancerA Randomized Clinical Trial .
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *