Przeskocz do treści

Niemowlę spadło z łóżka – co robić?

Upadek niemowlaka z łóżka to rzecz, która zdarza się naprawdę często. Większość maluchów w ciągu pierwszych miesięcy życia spada z łóżka lub kanapy. Zwykle wywołuje to ogromną panikę rodziców. Jest ona całkowicie uzasadniona, ale w takiej sytuacji niezbędny jest spokój i racjonalne myślenie. Co więc robić, gdy niemowlak spadł z łóżka? Czy należy jechać do szpitala? Podpowiadamy w poniższym tekście!

Spis treści:

1. Co robić, gdy dziecko spadło z łóżka?
2. Upadek niemowlaka z łóżka – kiedy jechać do szpitala?
3. Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło?

Co robić, gdy dziecko spadło z łóżka?

Niemowlakom upadki mogą zdarzać się dość często. Z każdym dniem dzieci potrafią coraz więcej, dlatego mogą zaskakiwać rodziców nagłym obrotem na łóżku i lądowaniem na podłodze. Taki upadek może, ale nie musi być niebezpieczny. Rodzice powinni więc w takiej sytuacji zachować zimną krew i zaobserwować, w jaki sposób dziecko spadło z łóżka.

Po upadku niemowlaka z łóżka bardzo ważne jest to, na co dziecko poleciało. Upadek na podłogę czy dywan zwykle kończy się płaczem i kilkoma siniakami. Bardziej niebezpiecznie jest, gdy dziecko uderzy główką o jakiś ostrzejszy przedmiot lub spadnie na niego całym ciałem. Zwróćmy uwagę także na to, z jakiej wysokości spadło dziecko. Im jest ona większa, tym wyższe jest ryzyko powstania niebezpiecznych urazów.

Rodzic po upadku dziecka z łóżka powinien je przede wszystkim uspokoić. Następnie należy poszukać na ciele niemowlaka bardziej bolesnych i tkliwych miejsc. Warto również sprawdzić, czy na główce dziecka nie pojawiło się żadne wgłębienie, a jego rączki i nóżki nie są wykręcone w specyficzny sposób.
Upadek niemowlaka z łóżka może prowadzić do wymiotów, apatii, zawrotów głowy i napadów płaczu. Rodzice powinni więc obserwować dziecko także pod tym kątem.

Upadek niemowlaka z łóżka – kiedy jechać do szpitala?

Upadek dziecka z łóżka nie zawsze jest groźny, dlatego nie należy od razu wzywać karetki czy jechać na SOR. Wizytę w szpitalu zalecamy tylko w następujących przypadkach:

● Po utracie przytomności
● Po pojawieniu się gorączki
● Widocznych zmian w zachowaniu dziecka
● Zwiększonej drażliwości
● Gdy wyczuć możemy uszkodzoną kość
● Gdy pojawiła się apatia
● W przypadku zawrotów głowy i nierównych źrenic
● Jeśli dziecko wymiotuje
● Gdy dziecko nie ma apetytu

W innych sytuacjach należy w bolesne miejsca na ciele przyłożyć zimne kompresy i obserwować, czy nie dzieje się nic niepokojącego.

Jak zabezpieczyć łóżko, żeby dziecko nie spadło?

Ciężko jest całkowicie uchronić naszego maluszka przed upadkami. Dzieci są zbyt ruchliwe, a rodzice nie są w stanie przewidzieć każdego ich zachowania. Możemy jednak spróbować zabezpieczyć łóżko tak, aby dziecko miało mniejsze szanse z niego spaść. W tym celu możemy:

● Przysunąć łóżko do ściany, a na jego drugim brzegu ułożyć poduszki
● Usunąć z bliskiego otoczenia łóżka wszystkie ostro zakończone przedmioty
● Podłogę obok łóżka wyłożyć poduszkami
● Jeśli dziecko śpi z rodzicami, to układać go do snu pomiędzy nimi lub kupić specjalną dostawkę
● Jeśli dziecko śpi samodzielnie, to zamontować przy łóżku odpowiednio wysokie barierki
● Nie pozostawiać dziecka samego na łóżku czy kanapie
● Położyć materac na podłodze

Pamiętajmy także, że upadki się zdarzają. Nie powinniśmy więc obwiniać się, jeśli nasze niemowlę spadło z łóżka. W większości tego typu sytuacji nie da się zapobiec upadkowi.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *