Przeskocz do treści

Nawodnienie ma znaczenie – jak wybrać wysokojakościową i bezpieczną wodę dla dziecka?

Woda jest najważniejszym budulcem ciała człowieka. Znajduje się w każdej jego komórce i bierze udział w wielu procesach biochemicznych. Nawadnianie dziecka przy ma ogromne znaczenie dla jego rozwoju, ale nie każdą wodę można bezpiecznie podawać maluchom.

Spis treści:

  1. Dlaczego dziecko powinno pić wodę?
  2. Prawidłowe nawadnianie dziecka – od kiedy powinno pić wodę i jaką wybrać?

Dlaczego dziecko powinno pić wodę?

Czysta woda nie zawiera kalorii i niezdrowych substancji chemicznych. Bardzo dobrze wpływa na pamięć, ułatwia koncentrację, wspomaga przemianę materii. Wypłukuje toksyny z organizmu, transportuje składniki odżywcze do wszystkich narządów i jest konieczna do budowy mięśni. Niewystarczające nawodnienie dziecka może mieć bardzo poważne konsekwencje. Szybko straci ono siły, nie będzie miało apetytu. Przy dużym odwodnieniu może być konieczna hospitalizacja, dlatego w trakcie biegunki i wymiotów trzeba podawać mu duże ilości wody. Inne płyny, np. soki, słodzone napoje, herbatki mogą wzmóc odruch wymiotny i jeszcze pogorszyć stan chorego dziecka.

Prawidłowe nawadnianie dziecka – od kiedy powinno pić wodę i jaką wybrać?

Maluszki do ukończenia 6. miesiąca życia powinny być karmione tylko mlekiem matki. Jeśli dziecko musi otrzymywać mleko modyfikowane, najlepiej aby było ono przygotowywane na wodzie źródlanej. Ewentualnie można użyć przegotowanej wody z kranu, ale butelkowana musi spełniać bardziej wyśrubowane normy. Producenci wody nie mogą niczego do niej dodawać i poddawać procesom, które doprowadziłyby do zmiany jej naturalnych właściwości. Ponadto woda musi być czerpana z podziemnego źródła i pierwotnie czysta. Dziecku po ukończeniu 6. miesiąca życia można już wprowadzać wodę w ramach rozszerzania diety. Dzieci mogą bezpiecznie pić wodę:

• źródlaną,
• niskozmineralizowaną,
• średniozmineralizowaną.

Woda o wyższym poziomie mineralizacji ma w składzie zbyt dużo składników mineralnych, a wątroba i nerki dziecka nie będą w stanie się ich pozbyć.
Jak nauczyć dziecko picia wody?

Najskuteczniejszą metodą nauki picia wody, jest jej proponowanie do posiłku i w trakcie np. zabawy. Dziecko ciągle obserwuje rodziców, więc będzie chciało pić to co oni. Dlatego trudno będzie zachęcić maluszka do picia wody, jeśli dorośli sięgają po inne napoje. Jeszcze trudniej będzie nakłonić je do tego, gdy chociaż raz spróbuje np. soku, owocowej herbatki albo coca coli. Czasami czujemy potrzebę, aby podać potomstwu coś ciepłego do picia.

Co wtedy? Można sporządzić dla niego słaby ziołowy napar bez dodatku cukru. Dietetycy wyraźnie zaznaczają, że dzieci nie muszą pić soków, a lepszym wyborem jest zaproponowanie dziecku całego owocu. Dzięki temu jego organizm otrzyma np. błonnik, którego w sokach praktycznie nie ma.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *