Przeskocz do treści

Rodzicielstwo bliskości. Jak zbudować silną więź z dzieckiem?

Na rynku dostępnych jest wiele poradników psychologicznych, które mają nauczyć rodziców wychowywania nowego pokolenia. Można odnieść wrażenie, że rodzic nie może podjąć spontanicznie żadnej decyzji. Jest to bardzo męczące psychicznie. Dlatego coraz więcej matek i ojców wybiera rodzicielstwo bliskości. Dlaczego wpływa ona pozytywnie na wychowanie dziecka i odczucia dorosłych? Sprawdź!

Spis treści:

  1. Rodzicielstwo bliskości, czyli zaufanie intuicji
  2. Rodzicielstwo bliskości a kary i nagrody
  3. Rodzicielstwo bliskości a beztroskie wychowanie

Rodzicielstwo bliskości, czyli zaufanie intuicji

Rodzicielstwo bliskości jest sposobem wychowania, który towarzyszy człowiekowi praktycznie od zawsze. Kiedyś było naturalne, że mamy karmią dzieci piersią i zawsze mają je blisko siebie. Nie zostawiało się płaczącego maluszka w łóżeczku „bo musi się wypłakać”, bo instynkt podpowiadał, aby je utulić. Jak dowodzą badania, długotrwały płacz bardzo źle wpływa na mózg dziecka. Rodzicielstwo bliskości polega właśnie na takim instynktownym reagowaniu na potrzeby dziecka, ale z poszanowaniem własnych granic i potrzeb. Jednym z jego filarów jest karmienie piersią, ale jeśli kobieta nie chce tego robić – nie powinna się zmuszać. W trakcie karmienia dziecka z butelki może przecież zaspokajać jego potrzebę bliskości, np. czule do niego mówiąc, głaszcząc.

W rodzicielstwie bliskości wskazuje się kilka kierunków działania, które nie są jednak ścisłymi zasadami, ale raczej sugestiami. Do filarów tych należą:

• wcześniejsze przygotowanie do ciąży, porodu i rodzicielstwa;
• karmienie z miłością i szacunkiem, najlepiej piersią;
• spójna i pełna miłości opieka;
• równowaga w życiu osobistym, zawodowym i rodzinnym;
• poszanowanie granic i potrzeb wszystkich członków rodziny;
• wprowadzanie pozytywnej dyscypliny;
• wspólne spanie z dzieckiem, aby dać mu poczucia bezpieczeństwa.

Rodzicielstwo bliskości a kary i nagrody

Rodzicielstwo bliskości zakłada niestosowanie kar i nagród przy wychowywaniu dziecka. Kara spowoduje, ze dziecko nie skupi się na tym, dlaczego jego postępowanie jest złe, ale na poczuciu krzywdy, że np. coś zostało mu odebrane. Kara nie nauczy kilkulatka, że nie powinno się bić brata. Sprawi, że dziecko będzie nadal to robić, gdy rodzice na chwilę spuszczą rodzeństwo z oczu. Nagroda też nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ dziecko nie zrozumie dlaczego warto coś robić, ale zawsze będzie chciało być nagrodzone.

Rodzicielstwo bliskości a beztroskie wychowanie

Rodzicielstwo bliskości nie oznacza, że dziecko może robić, co chce. Granice jego zachowania wyznaczają ich naturalne konsekwencje i konieczność zapewnienia dziecku bezpieczeństwa. Naturalną konsekwencją np. rzucania zabawkami, jest ich zniszczenie (nie kupujemy nowych). Jeśli dziecko bije rodzeństwo, będzie musiało bawić się samo. Jeśli dziecko spróbuje wyjechać rowerem na ulicę, nie będzie mogło na nim przez jakiś czas jeździć, bo nie potrafi się im bezpiecznie bawić. Dziecko musi też mieć szanować potrzeby rodziców, którzy np. mogą być zmęczeni i nie mieć ochoty na czytanie 10. z kolei bajeczki.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *