Przeskocz do treści

Leżenie na brzuszku niemowlaka – dlaczego jest tak ważne?

Leżenie na brzuszku niemowlaka jest bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju motorycznego. Dziecko powinno leżeć w takiej pozycji jak najczęściej. Dzięki temu wzmacniają się jego mięśnie, ćwiczy się jego koordynacja ruchowa i zmniejsza się ryzyko pojawienia kolek jelitowych. Nieukładanie dziecka na brzuszku może prowadzić do problemów rozwojowych np. do zaburzeń napięcia.

Spis treści:

1. Korzyści z leżenia na brzuszku
2. Leżenie na brzuszku niemowlaka – od kiedy?
3. Leżenie na brzuszku niemowlaka – jak długo dziecko może leżeć w tej pozycji?
4. Niemowlak nie chce leżeć na brzuszku

Korzyści z leżenia na brzuszku

Prawidłowe leżenie na brzuszku niemowlaka stymuluje jego rozwój motoryczny i umożliwia zdobywanie kolejnych kamieni milowych. To właśnie dzięki tej pozycji dziecko:
• Zaczyna podnosić główkę i tułów
• Wzmacnia mięśnie szyi, karku i rąk
• Ćwiczy równowagę i koordynację ruchową
• Układa prawidłowo bioderka
• Masuje brzuszek, dzięki czemu wspomaga perystaltykę jelit

Zbyt rzadkie układanie dziecka na brzuchu może przynieść niebezpieczne skutki, do których należy:
• Spłaszczona główka
Zaburzenia napięcia mięśniowego
• Asymetria główki
• Zaburzenia wzroku
• Częste kolki jelitowe
• Opóźniony rozwój motoryczny

Leżenie na brzuszku niemowlaka – od kiedy?

Niemowlę może leżeć na brzuszku już od momentu narodzin. To właśnie w takiej pozycji kładzie się je na klatce piersiowej mamy zaraz po porodzie. Dla maluszka jest to całkowicie bezpieczne i warto robić to jak najczęściej. Nie powinniśmy układać dziecka na brzuszku tylko podczas snu i przeziębienia.

Leżenie na brzuszku niemowlaka – jak długo dziecko może leżeć w tej pozycji?

Ile niemowlak powinien leżeć na brzuszku? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W zasadzie im dłużej, tym lepiej, ale czas leżenia na brzuszku należy dostosować do potrzeb dziecka. Jeśli dziecko jest bardzo marudne i nie da się odwrócić jego uwagi lub zasypia, to lepiej jest przewrócić je na plecki.

Niemowlak nie chce leżeć na brzuszku

Rodzice często skarżą się, że niemowlak nie chce leżeć na brzuszku. W takiej sytuacji nie powinniśmy go do tego zmuszać przez usilnie układanie w tej pozycji. Dzieci nie przepadają za leżeniem na brzuszku, bo jest dla nich niewygodna i nieatrakcyjna. Warto więc spróbować powoli oswajać dziecko z tą pozycją. Usilne układanie maluszka na brzuszku może go do tego tylko bardziej zniechęcić.
Pierwsze leżenie na brzuszku niemowlaka nie powinno być zbyt długie. Warto stopniowo zwiększać czas, w którym dziecko przebywa w tej pozycji.

Dzięki temu maluszek zacznie tolerować leżenie na brzuszku, a może nawet je polubi.

Leżenie na brzuszku powinno być dla dziecka atrakcyjne. Warto więc położyć się naprzeciwko dziecka i pokazywać mu różne kolorowe zabawki. Dzięki temu niemowlak nie będzie skupiał uwagi na swojej pozycji. W trakcie leżenia możesz także wykonywać maluszkowi delikatny masaż rączek lub plecków. Sprawi to, że leżenie na brzuszku będzie mu się kojarzyć z przyjemnością.

Leżenie na brzuszku niemowlaka powinno być także dla niego komfortowe. Warto więc zadbać o wygodę dziecka poprzez ułożenie go na właściwym podłożu. Najlepsze będą do tego kolorowe maty przeznaczone dla niemowląt.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *