Przeskocz do treści

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Higiena jamy ustnej u dziecka jest bardzo ważna i należy o niej pamiętać już od okresu niemowlęctwa. Wielu rodziców nie ma jednak pomysłu, jak zachęcić dziecko do mycia zębów. Próbują różnych metod, które nie zawsze zdają egzamin. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź jak przekonać malucha do dbania o ząbki.

O higienie jamy ustnej dziecka powinniśmy pamiętać od jego pierwszych dni życia. Jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, należy przemywać maluchowi dziąsła za pomocą wody i gazy lub miękkiego waciku – po każdym posiłku i przed snem. Stanowi to ochronę przed gromadzeniem się bakterii w buzi.

Gdy wyrastają mleczne ząbki, jama ustna wymaga jeszcze większej kontroli. Stan zdrowia tych małych ząbków wpływa na zęby stałe. Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków?

Spis treści:

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów – wybór pasty, szczotki i kubka
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów systematycznie?
Jak nauczyć dziecko techniki mycia zębów?
Jak zachęcić dziecko do mycia zębów poprzez nagradzanie?
Wizyta u stomatologa, czyli jak zachęcić dziecko do mycia zębów na poważnie

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów – wybór pasty, szczotki i kubka

Często zastanawiamy się, jak zachęcić dziecko do mycia zębów, a zapominamy, że maluch czynność tę traktuje jako nieprzyjemny obowiązek. Zacznijmy więc od najprostszych rzeczy i pozwólmy dziecku samemu wybrać pastę, szczotkę i kubek. Ta „poważna” decyzja być może pomoże maluchowi spojrzeć na mycie zębów przychylniejszym okiem. Oczywiście dopilnujmy tylko by szczotka i pasta były dostosowane do wieku dziecka.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów systematycznie?

Nie dość, że często nie mamy pomysłu, jak zachęcić dziecko do mycia zębów, to jak je w dodatku namówić, by robiło to systematycznie? Rozwiązaniem tej zagadki może być kolorowy kalendarz, na którym maluch sam będzie zaznaczał każde mycie zębów. Wypełnienie kalendarza może stanowić motywację do osiągnięcia celu, jak i być formą zabawy, która uczy dobrego nawyku.

Jak nauczyć dziecko techniki mycia zębów?

Być może uda się zachęcić dziecko do mycia zębów i nauczyć go prawidłowej techniki w wykonywaniu tej czynności poprzez np. książeczki, malowanki, bajki edukacyjne, które w ciekawy sposób przedstawiają jak dbać o higienę jamy ustnej i wyjaśniają, jak duże ma to znaczenie.
Możesz dziecko również zaskoczyć i pozwolić mu umyć sobie zęby, oczywiście Twoją szczoteczką. Może być to ciekawe i zabawne doświadczenie, a maluch poczuje się przez chwilę, jakby był dentystą.

Jak zachęcić dziecko do mycia zębów poprzez nagradzanie?

Analizując różne metody, jak zachęcić dziecko do mycia zębów, na pewno warto zwrócić uwagę na nagradzanie malucha za dokładne szczotkowanie. Takie drobiazgi jak naklejki czy odznaczenia mają dla dzieci duże znaczenie. Pociecha może również zbierać punkty i za uzyskaną ich sumę otrzymać jakąś nagrodę.

Wizyta u stomatologa, czyli jak zachęcić dziecko do mycia zębów na poważnie

Warto, aby dziecko na początku swojej przygody z dbaniem o higienę jamy ustnej, odwiedziło dentystę. Często to właśnie specjalista wie najlepiej, jak zachęcić dziecko do mycia zębów w zabawny i miły sposób. Może umówić się z maluchem, że będzie co jakiś czas kontrolował, to jak mały pacjent dba o swoje ząbki. Taka wizyta u dentysty może pomóc maluchowi poczuć odpowiedzialność za ich zdrowie i czystość.

Oceń ten post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *