Przeskocz do treści

Dlaczego dzieci kłamią?

Dlaczego dzieci kłamią? Rodzice często zadają sobie to pytanie, przyłapując swojego malucha na mówieniu nieprawdy. Przyczyn kłamstwa u dzieci może być wiele. Z innych powodów robią to dzieci młodsze, a z innych starsze. Ponadto brzdące uczą się tego od nas – dorosłych, gdyż sami dajemy im zły przykład.

Spis treści:

Dlaczego dzieci kłamią – naśladowanie rodzica
Dlaczego dzieci kłamią – kłamstwa młodszych dzieci
Dlaczego dzieci kłamią – kłamstwa starszych dzieci

Dlaczego dzieci kłamią – naśladowanie rodzica

Dzieci są doskonałymi obserwatorami i naśladują zachowania rodziców. Dlatego też, gdy widzą, jak mama czy tata zmieniają trochę rzeczywistość np. w rozmowie telefonicznej z ciocią Krysią, albo składają dziecku obietnice, których potem nie dotrzymują, oznacza to dla malucha, że wolno kłamać. Jest to jedna z przyczyn, dlaczego dzieci kłamią.

Dlaczego dzieci kłamią – kłamstwa młodszych dzieci

Dla małego dziecka życie w fikcyjnym świecie jest całkiem naturalne. Mówiące zwierzątka, niesamowite przygody w bajkach, które ogląda lub słucha, utrudniają mu odróżnienie fikcji od rzeczywistości. Stąd też zmyślanie dziecka jakichś historii nie musi być dla rodzica powodem do obaw.

Niepokojąca natomiast jest sytuacja, kiedy maluch większość dnia spędza w otoczeniu swoich wymyślonych przyjaciół i podchodzi do tego bardzo poważnie. Może być to sygnał, że dziecko przebywa zbyt mało czasu zarówno z rówieśnikami, jak i rodzicami.

Gdy maluch jest wychowywany zbyt surowo i nawet za błahe przewinienia spotykają go kary, często wymyśla przyjaciela, na którego zrzuca część winy. Jest to wyraźny sygnał dla rodzica, by poświęcić mu więcej uwagi i troski.

Dlaczego dzieci kłamią w wieku 3-4 lat?

• maluch nie jest pewny, gdzie kończy się fikcja, a zaczyna rzeczywistość;
• zazwyczaj są to nieświadome kłamstwa i wynik działania wyobraźni;
• dziecko jest wychowywane zbyt rygorystycznie;
• maluchowi brakuje kontaktu z innymi dziećmi i wymyśla swoich przyjaciół.

Rodzice powinni postarać się, zapewnić brzdącowi większy kontakt z rówieśnikami. Wskazane jest również zachowanie umiaru w opowiadaniu bajek i wykorzystanie tego czasu np. wspólną zabawą. Ponadto karanie dziecka warto zastąpić tłumaczeniem i pokazywać efekty kłamstwa. Natomiast należy docenić malucha, gdy mówi prawdę, nawet gdy jest ona smutna czy nieprzyjemna.

Dlaczego dzieci kłamią – kłamstwa starszych dzieci

Odpowiedź, dlaczego dzieci kłamią w starszym wieku, jest już bardziej skomplikowana. Często zdarza się, że kłamią, by po prostu oszukać. Bywa, że wynika to z niezręcznej sytuacji, w jakiej znalazło się dziecko i jedynym wyjściem dla niego jest minięcie się z prawdą. Warto wtedy pokazać dziecku, że rozumiemy jego intencje, mimo że kłamstwo to nie najlepsze rozwiązanie.

Wiek 8 lat to dość charakterystyczny czas dla dziecka. To właśnie w tym okresie dzieci najwięcej kłamią. Często jest to efekt tego, że dziecko za sprawą swojej wybujałej wyobraźni nadal nie odróżnia fikcji od rzeczywistości. Rolą rodziców jest pomóc maluchowi rozgraniczyć te dwa światy.

Jakie są jeszcze powody, dlaczego dzieci kłamią? Problemy często mają swój początek w szkole, kiedy zamiast dobrych ocen, pojawiają się te gorsze. Kłamstwa wynikają wtedy ze strachu przed rodzicami. Warto porozmawiać z dzieckiem, jaka jest przyczyna problemów z nauką i zaoferować swoją pomoc. Ponadto należy wyjaśnić, że kłamstwo nie jest niczym dobrym i maluch nie musi się nim posługiwać. Jeśli rodzic ze spokojem przyjmie wiadomość o złym zachowaniu dziecka i nie posunie się do kary, czy krzyków, nie będzie ono czuło strachu i być może następnym razem powie prawdę.

Dlaczego dzieci kłamią w wieku 5-6 lat?

• w życiu dziecka fantazja nadal myli się z rzeczywistością i maluch myśli, że mówi prawdę;
• nie pamięta, jak było naprawdę;
• obawia się kary;
• chce być postrzegane jako grzeczne.

Rodzic dużo uwagi powinien poświęcić na to, by dziecko zaczęło odróżniać fikcję od rzeczywistości. Nie może pozwolić się oszukiwać, nawet w żartach. Ponadto nie można tworzyć atmosfery, w której dziecko boi przyznać się do jakiegoś przewinienia. Należy zachować spokój i cierpliwość, a nie kierować się silnymi emocjami, popychającymi np. do krzyku. Ponadto, gdy dziecko przyzna się do jakiejś psoty, koniecznie należy to docenić.

Dlaczego dzieci kłamią w wieku powyżej 7 lat?

• obawia się, że nie jest wystarczająco dobre w oczach rodziców, że nie sprosta ich oczekiwaniom;
• nie ma w domu prawa do intymności;
• czuje się nadmiernie kontrolowane;
• boi się rozmawiać o problemach, z którymi sobie nie radzi;
• nie czuje się wystarczająco akceptowane i kochane.

Powody, dlaczego dzieci kłamią, mogą być poważniejsze wraz z ich wiekiem. Rodzic powinien pamiętać, by nie być zbyt surowym a poświęcić więcej czasu na tłumaczenie, wyjaśnianie i rozmawianie z dzieckiem. Docenienie powiedzenia prawdy i przyznania się do winy, ułatwi dziecku robienie tego w przyszłości. Wraz z dorastaniem malucha, wzrasta jego potrzeba prywatności, warto więc pozwolić dziecku na stosowną do wieku niezależność.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *