Przeskocz do treści

Bezpieczne wakacje z dzieckiem: jak bezpiecznie podróżować z maluchem?

Okres wakacyjny sprzyja rodzinnym wyjazdom. Jest to radosny czas pełen zabawy, ale nie możemy w jego trakcie zapominać o bezpieczeństwie. Przedstawiamy więc nasz praktyczny poradnik bezpiecznych podróży z dzieckiem różnymi środkami transportu. Sprawdź nasze porady!

Spis treści;

  1. Podróż samochodem
  2. Podróż samolotem

Podróż samochodem

Wielu rodziców jadać na wakacje z dzieckiem jako swój środek transportu wybiera samochód. Dzięki temu mogą wygodnie dotrzeć do celu, a wymiary ich bagażu ogranicza jedynie pojemność ich samochodu. Będzie to dobra opcja szczególnie w przypadku krótszych wyjazdów.

Jadąc z dzieckiem w podróż samochodową, musimy zatroszczyć się przede wszystkim o odpowiedni fotelik. Dostosuj go do wieku i wagi dziecka. Dzięki temu maluszek będzie podróżował komfortowo i bezpiecznie. Jest to obowiązkowe, dopóki Twoje dziecko nie przekroczy 150 cm wzrostu.

Podróżując samochodem, musisz odpowiednio zaplanować trasę. Najlepiej wyruszyć w porze drzemki dziecka, a jeśli czeka Was dłuższa trasa, to najlepiej podróż rozpocząć w nocy. Dzięki temu dziecko prześpi większość drogi i nie zdąży się zacząć nudzić w samochodzie. Zabierz jednak ze sobą przedmioty, które go przed nudą uchronią. Świetnie sprawdzą się tu ulubione zabawki i książeczki. Pamiętaj także o ulubionych przekąskach dziecka.

Podróż samolotem

Samolotem mogą podróżować dzieci już po 1 tygodniu życia. Zaleca się jednak, aby zaczekać do 2 miesiąca. Dzięki temu maluch przystosuje się już do życia poza łonem matki i nabierze odporności.

Każda linia lotnicza ma własne zasady dotyczące przewozu dzieci na pokładzie samolotu. Zwykle są one dzielone na te do 2 lat i te starsze. Młodsze dzieci podróżują na kolanach rodziców, a starsze mają swoje własne miejsce. W przypadku podróżowania z maluszkiem poniżej 2 roku życia otrzymasz dla dziecka specjalny pas, a personel pokładowy wytłumaczy Ci, jak go zapiąć.

Jeśli podróżujesz samolotem ze starszym dzieckiem pierwszy raz, to warto wytłumaczyć mu, co będzie go czekać. Opisz mu, co będzie się działo na lotnisku, a następnie w trakcie lotu. Dzięki temu maluch wsiądzie na pokład przygotowany i pewniejszy. Zadbaj także o to, żeby w trakcie startu i lądowania dziecko żuło gumę do żucia, czy jadło cukierka. Dzięki temu unikniecie bólu podczas zmiany ciśnień.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *