Przeskocz do treści

Padaczka emocjonalna – jak epilepsja wpływa na emocje Twojego dziecka?

Padaczka to nie tylko drgawki czy utrata przytomności. Może ona wywoływać także inne symptomy. Niektóre z nich dotyczą naszych emocji. Chorobę tę nazywa się wtedy padaczką emocjonalną. Jak się ona objawia? Jak wygląda diagnoza i leczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!

Spis treści:

  1. Napad padaczkowy w padaczce emocjonalnej
  2. Diagnoza padaczki emocjonalnej
  3. Leczenie padaczki emocjonalnej

Napad padaczkowy w padaczce emocjonalnej

Padaczka emocjonalną jest chorobą, która wywołuje zaburzenia natury emocjonalnej. Najczęściej objawia się ona poprzez niepokój. Chorzy odczuwają silny lęk, że napad pojawi się w nieoczekiwanej sytuacji lub nie będzie wtedy obok nich nikogo, kto mógłby im pomóc.
Częstym objawem padaczki emocjonalnej jest także niskie poczucie własnej wartości. Możliwość pojawienia się napadu w dowolnym momencie zdecydowanie obniża samoocenę chorego na padaczkę. Wpływa na to także fakt, że dzieci chore często są wyśmiewane i stygmatyzowane przez swoich rówieśników.

Choroby takie jak padaczka doprowadzić mogą również do różnych zaburzeń zdrowia psychicznego. Najczęstszym z nich jest depresja oraz zaburzenia lękowe. Skutkuje to obniżeniem nastroju, poczuciem beznadziejności oraz izolowaniem się od społeczeństwa.

Diagnoza padaczki emocjonalnej

Padaczka niezależnie od rodzaju diagnozowana jest u neurologa. Rozpoznaje się ją na podstawie rozmowy z pacjentem, badania EEG oraz rezonansu magnetycznego. Zalecane jest również przeprowadzenie badań genetycznych, ponieważ w większości przypadków przyczyna padaczki leży w genach.

Jeśli u chorego występują także zaburzenia natury emocjonalnej, to konieczne jest także udanie się do psychiatry lub psychologa. Specjalista zdiagnozuje stan pacjenta i w razie potrzeby zaleci terapię.

Leczenie padaczki emocjonalnej

Padaczkę zwykle leczy się farmakologicznie. Pacjentom zaleca się leki przeciwpadaczkowe. Ich konkretny rodzaj dobierany jest indywidualnie. U większości pacjentów zmniejszają one liczbę napadów padaczkowych, a u niektórych nawet niwelują ją do zera. W niektórych przypadkach epilepsji stosuje się także leczenie chirurgiczne oraz dietę ketogenną.

Chorzy na padaczkę z zaburzeniami natury emocjonalnej powinni również korzystać z psychoterapii. Dzięki temu lepiej będą radzić sobie z wahaniami emocjonalnymi oraz być może pozbędą się ich całkowicie. To, na jaki rodzaj psychoterapii będzie uczęszczał chory, jest zależne od jego potrzeb. Najpopularniejsza jest terapia poznawczo-behawioralna.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *