Przeskocz do treści

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka?

Smoczek to dla wielu niemowląt niezastąpiony przyjaciel. Zapewnia on poczucie bezpieczeństwa i pozwala się wyciszyć w wielu trudnych sytuacjach. W końcu przychodzi jednak czas pożegnania się ze smoczkiem. Sprawdź, jak odzwyczaić dziecko od smoczka!

Spis treści:

  1. Kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od smoczka?
  2. Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Skuteczne sposoby

Kiedy zacząć odzwyczajać dziecko od smoczka?

Dziecko po przyjściu na świat ma bardzo silny odruch ssania. Zapewnia mu on poczucie bezpieczeństwa. Smoczek jest więc świetnym rozwiązaniem dla większości dzieci. Wraz z upływem czasu należy jednak z niego stopniowo rezygnować. Zaleca się, aby odzwyczajanie dziecka od smoczka rozpocząć między 3 a 6 miesiącem życia. W tym czasie odruch ssania przestaje być tak nasilony, a dziecko nie jest jeszcze psychicznie uzależnione od smoczka.

Z rozpoczęciem odzwyczajania dziecka od smoczka nie możemy zwlekać zbyt długo. Może mieć to negatywne konsekwencje. Skutkować może to m.in. nieprawidłowym ustawieniem zębów, opóźnieniem mowy oraz seplenieniem. Dzieci, które w odpowiednim momencie pożegnały się ze smoczkiem, są także dużo mniej narażone na infekcje ucha środkowego.

Jak odzwyczaić dziecko od smoczka? Skuteczne sposoby

Odzwyczajenie dziecka od smoczka nie wydaje się zbyt proste. Dla wielu maluszków jest on najlepszym przyjacielem, a dla ich rodziców sposobem na krzyk i łzy dziecka. W pewnym momencie używanie smoczka może jednak przynosić nam więcej szkody niż pożytku.

W procesie odzwyczajania dziecka od smoczka pomóc mogą nam następujące sposoby:

  •  Na początku chowaj smoczek, gdy dziecko jest czymś zajęte. Następnie spróbuj odstawiać go w trudniejszych dla maluszka momentach np. w trakcie płaczu.
  •  Wyjmuj smoczek z buzi dziecka po zaśnięciu
  •  Proponuj dziecku alternatywę dla smoczka w trudnych sytuacjach np. zabawkę czy kocyk
  •  Wytłumacz dziecku, dlaczego nie potrzebuje już smoczka. Postaraj się podkreślić w trakcie rozmowy, że maluch jest już duży. Porzuceniem smoczka będzie chciał pokazać swoją dorosłość.
  •  Czytajcie książeczki, w których dzieci rozstają się ze smoczkiem
  •  Zrób dziurkę w smoczku, dzięki czemu nie będzie dało się go ssać. Maluch po czasie sam stwierdzi, że taki smoczek nie jest mu już do niczego potrzebny.
  •  Nie rozpoczynaj odzwyczajania od smoczka w bardzo trudnych momentach, takich jak choroba, szczepienie czy pierwsza wizyta w żłobku
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *