Przeskocz do treści

Naczyniaki u niemowlaka – czy trzeba je leczyć?

Naczyniak u niemowlaka to łagodna zmiana skórna. Zwykle pojawia się on w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Na skórze maluszków znaleźć możemy trzy rodzaje naczyniaków – płaskie, zwykłe i jamiste. Zwykle nie są one niebezpieczne, ale warto pokazać je pediatrze. Jak wyglądają naczyniaki u niemowląt? Czy trzeba je leczyć? Podpowiadamy poniżej!

Spis treści:

1. Jak wyglądają naczyniaki u dziecka?
2. Naczyniaki u niemowląt – rodzaje
3. Jakie są przyczyny naczyniaka u dziecka?
4. Leczenie naczyniaków u niemowląt

Jak wyglądają naczyniaki u dziecka?

Naczyniaki u noworodka to łagodne zmiany skórne, które wyglądają, jak małe, czerwone plamki. Początkowo przypominają one zwykłe znamię, ale później przekształcają się w gąbczastą masę, która gwałtownie rośnie. Osiąga ona około 5-6 cm średnicy, a następnie wchodzi w fazę spoczynku i z czasem całkowicie zanika. Naczyniaki zwykle całkowicie ustępują do 10 roku życia dziecka.

Naczyniaki u niemowląt najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy, szyi i karku. U niektórych dzieci pojawić może się tylko jeden naczyniak, a u innych większa liczba zmian. Po zauważeniu pierwszego naczyniaka warto obserwować, czy nie pojawiły się kolejne.

Naczyniaki u niemowląt – rodzaje

Naczyniaki u niemowląt ze względu na wygląd dzieli się na następujące rodzaje:

● Naczyniak płaski u noworodka – całkowicie płaska, jasnoczerwona plamka na skórze
● Naczyniak zwykły u dziecka – czerwonawa, lekko wypukła plamka
● Naczyniak jamisty u niemowlaka – wypukła, miękka, żywo czerwona plamka. Kształtem może on nieco przypominać malinę.

Jakie są przyczyny naczyniaka u dziecka?

Do tej pory medycyna nie była w stanie ustalić dokładnej przyczyny naczyniaków u niemowląt. Wyodrębniono jednak następujące czynniki, które sprzyjają ich powstawaniu:

● Ciąża mnoga
● Płeć żeńska
● Rasa biała
● Przedwczesny poród
● Niska masa urodzeniowa dziecka
● Wykonanie amniopunkcji w ciąży

Leczenie naczyniaków u niemowląt

Pojawianie się naczyniaka u dziecka zwykle nie wymaga leczenia. Są to łagodne zmiany skórne, które nie powodują żadnych powikłań, dlatego z reguły nie ma konieczności wprowadzania żadnej terapii. Stan naczyniaka powinien być jednak kontrolowany przy okazji każdej wizyty u lekarza pediatry.

Zwracać na niego uwagę powinni także rodzice w domu. Jeśli zauważą krwawienie, wyciek ropny, twardnienie czy siniaki, to powinni zabrać dziecko do lekarza. Symptomy te mogą być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego.

Do pediatry warto się udać także, jeśli naczyniak pojawił się na powiece lub spojówce. Takie umiejscowienie skutkować może zezem, wadą wzroku, a w skrajnych przypadkach nawet jego utratą. Skonsultować należy również naczyniaka na ustach, ponieważ sprzyja on powstaniu wady wymowy. W takich sytuacjach zwykle próbuje się usunąć naczyniaka za pomocą lasera (laseroterapia) lub niskiej temperatury (krioterapia). Stosowane jest także chirurgiczne usuwanie naczyniaków.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *