Przeskocz do treści

Poradnik dla rodziców: jak rozmawiać z dziećmi o bezpieczeństwie w internecie?

Internet daje nam wiele możliwości. Dzięki niemu poznajemy świat, komunikujemy się i dostarczamy sobie rozrywki. Niestety ma on także ciemną stronę. W internecie czyhać może na nas wiele zagrożeń. Szczególnie podatne są na nie najmłodsi. Przygotowaliśmy więc poradnik, który pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Sprawdź nasze porady!

Spis treści:

  1. Naucz dziecko zasad bezpiecznego korzystania z internetu
  2. Zasady korzystania z sieci – wskazówki dla rodziców

Naucz dziecko zasad bezpiecznego korzystania z internetu

Przed wprowadzeniem dziecka w świat internetu porozmawiaj z nim o tym, jakie niebezpieczeństwa mogą tam na niego czekać. Poinformować powinnaś je o:

  • Cyberprzemocy – dziecko musi wiedzieć, z jakimi formami przemocy może spotkać się w internecie. Porozmawiaj z nim o hejcie, podszywaniu pod kogoś oraz rozprowadzaniu fałszywych informacji. Wspomnij, że powinien pokazywać Ci każdą formę cyberprzemocy, z którą zetknie się w sieci.
  • Cyberoszuści – Twoje dziecko powinno wiedzieć, że osoba, z którą rozmawia w internecie, może w rzeczywistości być kimś innym. Uczul je, aby nie podawało nikomu obcemu żadnych prywatnych informacji. Musi mieć ono ograniczone zaufanie do osób, które poznało w internecie.
  • Szkodliwe treści – w internecie znajduje się wiele stron, których dziecko nie powinno oglądać. Mogą one zawierać m.in. pornografię czy zachęcać do niewłaściwych zachowań. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, z jakich stron może korzystać. W kontroli pomóc może Ci specjalny filtr rodzicielski.
  • Uzależnieniu od internetu – nowe technologie mogą dać nam dużo dobrego, ale korzystanie z nich w nadmiarze może przynieść nam wiele szkód.

Ustal więc ze swoją pociechą limity korzystania z internetu.

Zasady korzystania z sieci – wskazówki dla rodziców

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam zatroszczyć się o bezpieczeństwo w sieci Waszego dziecka:

  • Pozwól dziecku być online – internet jest naszą codziennością. Dziecko też chce w niej uczestniczyć. Nie zabraniaj mu więc używania internetu. Zamiast tego wspólnie ustalcie zasady korzystania z sieci.
  • Zainstaluj filtr rodzicielski i program antywirusowy – dzięki temu Twoje dziecko nie będzie odwiedzać nieodpowiednich stron internetowych i nie pobierze na komputer żadnego wirusa.
  • Załóż dziecku osobne konto użytkownika – pozwoli Ci to uniknąć utraty cennych plików.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *