Przeskocz do treści

Badanie WES- wszystko co musisz wiedzieć

Jakie są główne zalety badania WES, Dlaczego niektórzy nie robią badania WES, Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badania WES, Czy jest przymus społeczny robienia badania WES

W ostatnim czasie badania genetyczne cieszą się sporą popularnością. Szczególnie często wykonywane są u dzieci, gdyż pozwalają wykryć mnóstwo chorób jeszcze przed wystąpieniem objawów. Jednym z takich badań jest coraz bardziej popularne badanie WES 0 badanie genetyczne dla dzieci i dla dorosłych.

Jakie są główne zalety badania WES?
Dlaczego niektórzy nie robią badania WES?
Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badania WES?
Czy jest przymus społeczny robienia badania WES?

Jakie są główne zalety badania WES?

Podstawową zaletą jest to, iż wykonując badanie WES możemy przeanalizować pod kątem chorób wszystkie badane geny. Tego typu badanie genetyczne dziecka pozwala na szybkie postawienie diagnozy, bez zbędnego błądzenia i wielu niepotrzebnych badań. W przypadku wykrycia choroby można natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie, co ma ogromny wpływ na zdrowie a nawet życie pacjenta! Badanie WES jest często wykonywane przy podejrzeniu epilepsji, jest wielce pomocne w odkrywaniu przyczyny padaczek. Wspaniałe jest to, że badanie WES pozwala przewidzieć prawdopodobieństwo wystąpienia wielu chorób w obrębie rodziny. To swoista oszczędność nerwów, czasu i pieniędzy.

Dlaczego niektórzy nie robią badania WES?

Choć badanie WES zdaje się mieć same plusy, okazuje się, iż posiada jeden minus, jakim jest jego cena. Nie od dziś wiadomo, że nie ma nic cenniejszego niż zdrowie, jednakże nie wszyscy mogą sobie pozwolić na tak kosztowne badanie. Z tego też powodu niektórzy odwlekają badanie genetyczne dziecka lub całkowicie z niego rezygnują.

Czy kobiety mają obawy przed zrobieniem badania WES?

Zdarza się, ze kobiety obawiają się badania WES, ponieważ nie zawsze są gotowe na jego wynik. Często kieruje nimi strach przed niepłodnością, co z kolei może skutkować utratą partnera i niemożnością założenia rodziny. Niejednokrotnie kobiety kojarzą badanie WES jako badania na autyzm, nie dopuszczając przy tym myśli, że ich dziecko może być zaburzone pod tym względem.

Czy jest przymus społeczny robienia badania WES?

Niewątpliwie warto zrobić badanie WES, w przypadku problemów zdrowotnych niewiadomego pochodzenia, jak wspomniane wcześniej poszukiwanie przyczyny padaczek czy badania na autyzm. Nie ma jednak społecznego nacisku na ich wykonywanie, ponieważ są one dość drogie zwłaszcza dla przeciętnego obywatela. Niemniej jednak poddanie się im zawsze jest korzystne, gdyż zdrowie nie ma swojej ceny. Cena badania WES to 5497zł.

Przeczytaj też:

  1. badania przed szczepieniem
  2. badania na autyzm
  3. badania na odpornosc