Przeskocz do treści

Jakie badania są potrzebne dla dzieci z objawami autyzmu?

Zdiagnozowanie autyzmu nie jest proste. Osoby niezwiązane z medycyną, często są zdziwione ilością badań, jakie są potrzebne dla dzieci z objawami autyzmu. Część z nich to tzw. złoty standard diagnostyki autyzmu. Inne, np. badania genetyczne, ułatwiają wykrycie tej choroby.

Dlaczego tak trudno zdiagnozować autyzm?

Postawienie diagnozy jest trudne, ponieważ dzieci z autyzmem mogą funkcjonować w bardzo różny sposób. Niektóre z nich wykazują silne objawy autyzmu już jako niemowlęta. Natomiast inne maluchy przez kilka pierwszych lat rozwijają się normalnie, a potem nagle stają się agresywne, wycofane lub cofają się w rozwoju mowy. Objawy autyzmu czasami wychwytuje dopiero doświadczony pediatra, który kieruje dziecko do psychologa dziecięcego.

Autyzm – co powinno zaniepokoić rodziców dziecka?

Niektóre oznaki autyzmu są tak widoczne, że powinny być zauważone przez rodziców dziecka. Nie można lekceważyć sytuacji, gdy dziecko:

nie reaguje na swoje imię lub gdy się je woła w inny sposób;

  • nie lubi przytulania;
  • nie chce się bawić z innymi ludźmi, nie szuka kontaktu,
  • ma problemy z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z inną osobą;
  • nie mówi, rozwój mowy jest opóźniony albo dziecko cofa się w rozwoju mowy;
  • wydaje się, że nie potrafi zrozumieć prostych poleceń;
  • nie okazuje emocji i uczuć i wydaje się nie być zainteresowane uczuciami innych ludzi;
  • wykonuje powtarzalne ruchy, np. obracanie się;
  • nie znosi zmian i reaguje na nie silnymi emocjami;
  • nie chce angażować się w zabawy, które polegają na udawaniu lub naśladowaniu, np. zabawa w sklep.

Jakie badania są potrzebne dla dzieci z objawami autyzmu?

W przypadku autyzmu ostateczną diagnozę może postawić wyłącznie psychiatra, ale przedtem rodzice muszą zazwyczaj odwiedzić psychologa, logopedę, neurologa. Każdy z tych specjalistów sprawdza, czy zaburzenia w rozwoju dziecka nie są wynikiem innych schorzeń. W tym celu sprawdza się słuch, wzrok oraz zleca tzw. badania obrazowe (EEG, tomograf, rezonans). Objawy autyzmu mogą być wynikiem zaburzeń genetycznych. Dlatego w procesie diagnozy przełomowe może się okazać przeprowadzenie badań genetycznych, np. badania WES. Wykrycie choroby genetycznej może pozwolić na lepsze ukierunkowanie leczenia dziecka, a także przewidzieć potencjalne problemy, które mogą pojawić się w przyszłości, np. padaczkę. Diagnoza autyzmu obejmuje również specjalistyczne testy diagnostyczne, które wykonuje się np. w poradniach psychologiczno-pedagogicznych przez odpowiednio przeszkolony personel. Jednym z najczęściej stosowanych testów do badania autyzmu jest tzw. ADOS, który umożliwia ocenę zachowania dziecka w czasie spotkania z terapeutą.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *