Autyzm u dorosłych – objawy, diagnoza, leczenie
Z autyzmem zmagamy się całe życie. Nie zawsze jednak o tym wiemy. Najbardziej charakterystyczne objawy autyzmu pojawiają się w dzieciństwie, ale niektóre osoby dowiedziały się o nim dopiero w życiu dorosłym. Jak to możliwe? Czym objawia się autyzm u dorosłych? Co zrobić, jeśli zauważymy go u siebie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!
Spis treści:
- Autyzm objawy u dorosłych – triada autystyczna
- Najczęstsze objawy autyzmu u dorosłych
- Jak zdiagnozować autyzm u dorosłych?
Autyzm objawy u dorosłych – triada autystyczna
Niezależnie od wieku pacjenta objawy pacjenta zawsze dotyczą trzech głównych obszarów, które tworzą tzw. triadę autystyczną. Należą do niej:
• Problemy z mową i komunikacją
• Zaburzenia funkcjonowania społecznego
• Sztywne i ograniczone zachowania i zainteresowania
Symptomy z tych grup pojawiają się u dzieci i u dorosłych. Mogą one jednak wyglądać nieco inaczej. Objawy autyzmu u dorosłego zwykle nie są aż tak charakterystyczne i trudniej jest je dostrzec. Starsi pacjenci potrafią także często lepiej naśladować inne osoby, dlatego łatwiej jest im ukryć pewne dolegliwości.
Najczęstsze objawy autyzmu u dorosłych
Najbardziej charakterystyczne cechy autystyczne to:
• Niechęć do zmian
• Problemy z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego oraz okazywaniem jakiegokolwiek kontaktu fizycznego
• Nieużywanie sarkazmu i metafor i trudności w ich rozumieniu
• Problemy z rozumieniem emocji i intencji innych ludzi
• Reagowanie nieadekwatne do sytuacji
Zaburzenia autystyczne to spektrum. Oznacza to, że u jednego pacjenta pojawią się jedne objawy, a u innego inne. Osoby autystyczne mogą funkcjonować lepiej lub gorzej w zależności od tego, z jakimi dolegliwościami się borykają.
Jak zdiagnozować autyzm u dorosłych?
Autyzm bardzo często jest błędnie diagnozowany. Wiele osób dopiero w życiu dorosłym zauważa u siebie cechy autystyczne, dlatego dopiero wtedy zgłaszają się po pomoc. Na szczęście nigdy nie jest za późno na postawienie diagnozy.
Diagnozą zaburzeń ze spektrum autyzmu zajmuje się głównie psychiatra, ale stan pacjenta powinien być skonsultowany także z innymi specjalistami. Główną metodą diagnostyczną jest obserwacja i wypełnianie kwestionariuszy psychologicznych. Niestety nie zawsze wystarcza to do rozpoznania autyzmu. Do diagnozy konieczne zwykle jest włączenie badań genetycznych takich jak test WES. Wykrycie mutacji w genach może pozwolić jednoznacznie zdiagnozować autyzm. Następnie będzie można rozpocząć właściwe leczenie.