Przeskocz do treści

Autyzm a ADHD – czy te zaburzenia się łączą?

Autyzm i ADHD to zaburzenia dość często diagnozowane u dzieci. W wielu przypadkach są one ze sobą mylone. Zdarza się także, że występują razem u jednego dziecka, co bardzo utrudnia mu funkcjonowanie. Komfort jego życia może poprawić terapia, ale wcześniej musi zostać postawiona odpowiednia diagnoza. Zobacz, jak rozpoznać ADHD i autyzm!

Spis treści:

  1. ADHD ze spektrum autyzmu
  2. Jak objawia się autyzm z ADHD?
  3. Jak leczyć ADHD i autyzm?

ADHD ze spektrum autyzmu

ADHD i autyzm to dwa zaburzenia, które mogą przyjmować różne formy i objawiać się w różny sposób. Ich współwystępowanie może więc wyglądać zupełnie inaczej u każdego pacjenta. ADHD u dzieci wywoływać może nadpobudliwość psychoruchową i impulsywność lub problemy z koncentracją uwagi. U niektórych występować może także typ mieszany, który powoduje oba objawy.

W przypadku autyzmu wystąpić może wiele różnych objawów. Dotyczą one głównie trzech grup:

• Zaburzeń mowy i komunikacji
• Problemów w relacjach międzyludzkich’
• Ograniczonych i sztywnych zachowań i zainteresowań

U każdego autystyka pojawiają się objawy z przynajmniej dwóch powyższych grup.

Jak objawia się autyzm z ADHD?

Autyzm z ADHD może wywoływać różne objawy. Ich lista jest bardzo długa. Jednak najczęściej u dzieci, które cierpią na autyzm i ADHD pojawia się:

Zaburzenia integracji sensorycznej, czyli nadwrażliwość lub zmniejszona wrażliwość na bodźce zmysłowe pochodzące z otoczenia.
• Problemy ze zmianami – większość dzieci autystycznych jest bardzo przywiązanych do swojej codziennej rutyny i nie toleruje żadnych zmian. ADHD może jeszcze nasilać ten problem.
• Nieprawidłowości związane z układem pokarmowym, a w szczególności biegunka, wymioty i zaparcia. Tego typu problemy należy konsultować z lekarzem.

Jak leczyć ADHD i autyzm?

Autyzm i ADHD mogą powodować wiele uporczywych dolegliwości, dlatego pacjenci zawsze potrzebują terapii. Nie będzie ona jednak skuteczna bez postawienia wcześniej właściwej diagnozy. Jeśli więc podejrzewamy, że u naszego dziecka występują oba zaburzenia, to powinniśmy to skonsultować ze specjalistą.

Niestety autyzm i ADHD nie są najprostsze do zdiagnozowania. Proces diagnostyczny często trwa dość długo. Skrócić możemy go poprzez badanie genetyczne. Autyzm w wielu przypadkach wywołany jest mutacjami w genach. Ich wykrycie jednoznacznie potwierdzi zaburzenie. Szczególnie popularne w diagnostyce autyzmu jest badanie WES, w którym sprawdzane są wszystkie geny pacjenta.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *