Z czego inhalacje na katar dla dziecka?
Inhalacje dla dzieci to świetny sposób na walkę z częstym przeziębieniem. Pomogą nam one uporać się z katarem, kaszlem i zatkanym nosem. Do tego ich stosowanie jest bezpieczne i bezbolesne. Inhalacje u dziecka warto więc wykonać już w przypadku pierwszych oznak przeziębienia! Z czego najlepiej je wykonać? Podpowiadamy poniżej!
Spis treści:
1. Jak wykonać inhalacje u dziecka?
2. Inhalacje na katar dla dziecka
3. Inhalacje na kaszel u dziecka
4. Inhalacje u niemowląt
Jak wykonać inhalacje u dziecka?
Inhalacja to zabieg polegający na wdychaniu pary wodnej ulatującej z przygotowanego naparu. Do jego wykonania potrzebna jest nam jedynie miska, zioła oraz opcjonalnie olejki eteryczne. Do inhalacji użyć możemy także specjalnych preparatów, które są dostępne w aptekach oraz inhalatora.
Inhalacje dla dzieci to jeden ze sposobów zwalczania przeziębienia i łagodzenia objawów alergicznych. Inhalowanie się nie sprawia dziecku dyskomfortu i nie obciąża jego układu pokarmowego.
Inhalacje na katar dla dziecka
Inhalacje dla dzieci są najczęściej stosowane w przypadku kataru i zatkanego nosa. Pomagają one w rozrzedzeniu wydzieliny, która zalega w nosku. Dzięki temu dziecku znacznie łatwiej się oddycha.
Do inhalacji na zatkany nos u dziecka użyć możemy soli fizjologicznej, ziół i olejków eterycznych. W przypadku kataru szczególnie polecane są inhalacje z rumianku, szałwii oraz tymianku.
Najprostszym sposobem wykonania inhalacji u dziecka jest użycie inhalatora. Jeśli jednak go nie posiadamy, to możemy nalać do wanny wrzącej wody i dodanie do niej ziół. Przebywanie w łazience z tak przygotowaną wanną świetnie zastąpi inhalator.
Inhalacje na kaszel u dziecka
Inhalacje to również dobry sposób na walkę z kaszlem. Jednak zanim je zastosujemy, musimy określić, czy mamy do czynienia z kaszlem suchym, czy mokrym. W zależności od tego należy następnie dobrać preparat do inhalacji.
Inhalacje na mokry kaszel u dziecka mają za zadanie ułatwić odkrztuszanie wydzieliny. Użyć do nich możemy olejku eukaliptusowego, kopru włoskiego, olejku sosnowego i tymianku. Świetnie sprawdzą się także apteczne leki z grupy mukolityków. Ich stosowanie należy jednak skonsultować z lekarzem.
W przypadku suchego kaszlu u dziecka do inhalacji użyć powinniśmy innych preparatów. Szczególnie polecane są inhalacje z rumianku, soli morskiej i rozmarynu. Pomogą one w nawilżeniu błon śluzowych dróg oddechowych.
Inhalacje u niemowląt
Inhalacje u niemowlaka warto przeprowadzać, nawet jeśli dziecku nic nie dolega. Mają one znacznie wrażliwszą śluzówkę nosa, dlatego łatwiej jest ją podrażnić i doprowadzić do stanu zapalnego. Inhalacje mogą nas przed tym uchronić.
U niemowlaków najbardziej wskazane są inhalacje z soli fizjologicznej. Proporcje dla dzieci to zwykle 2 ml soli w przypadku inhalacji 3 razy dziennie. Użyć powinniśmy do tego inhalatora lub nebulizatora.