Przeskocz do treści

Siku na nocniku, czyli jak nauczyć dziecko sikać na nocnik

Rodzice często nie wiedzą, kiedy należy zacząć sadzać dziecko na nocnik. Nic dziwnego – porzucenie pieluszki jest jednym z najważniejszych i najbardziej trudnych etapów dzieciństwa. Powinno więc to nastąpić w odpowiednim momencie. Do wprowadzenia nocnika w życie należy się także odpowiednio przygotować, ponieważ treningi czystości mogą nie należeć do najłatwiejszych. Jak nauczyć dziecko sikać na nocniku? Podpowiadamy!

Spis treści:

1. Dzieci na nocniku – kiedy rozpocząć trening czystości?
2. Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Dzieci na nocniku – kiedy rozpocząć trening czystości?

Dziecko rozpoczynające trening czystości powinno być na to gotowe fizycznie i emocjonalnie. Nie ma więc jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, kiedy powinno się zacząć sadzać dziecko na nocnik. Jeden maluch może być gotowy na porzucenie pieluchy w wieku 2 lat, a inny będzie potrzebował więcej czasu.

Dziecko sadzane na nocnik powinno już rozumieć, że parcie na pęcherz oznacza, że zaraz zrobi siku lub kupkę. Świadomość tę można łatwo rozpoznać. Maluch, który wie, że zaraz się załatwi, może zmienić minę, kucnąć, chować się czy wyjść do innego pomieszczenia. Dziecko sadzane na nocnik powinno mieć także kontrolę nad swoimi zwieraczami. Wykształca się ona u dzieci między 2 a 4 rokiem życia.

Zbyt wczesne sadzanie dziecka na nocnik może mieć bardzo poważne konsekwencje. Mięśnie zwieracze, które odpowiadają za kontrolę moczu, nie są jeszcze całkowicie rozwinięte. Maluszek podczas wypróżniania używa więc głównie mięśni pośladkowych oraz mięśni przywodzicieli ud. Może to wywołać zaburzenia napięcia mięśniowego, nietrzymanie moczu czy zaburzenia potencji w przyszłości.

Jak nauczyć dziecko sikać na nocnik?

Niektóre dzieci bardzo szybko uczą się czystości i z łatwością porzucają pieluszkę. Dla innych może być to trudne, dlatego mogą one potrzebować trochę więcej czasu. Dla rodziców nauka sikania na nocnik również może nie należeć do najprostszych doświadczeń. Warto więc się do niej odpowiednio przygotować:

• Na początku warto oswoić dziecko z nocnikiem poprzez sadzanie go na nim w ubraniu, Siadanie na nocnik bez ubrania warto rozpocząć, gdy dziecko będzie swobodnie robić to w ubraniu
• Każdą brudną pieluszkę należy wrzucać do nocnika. Dzięki temu dziecko zrozumie, gdzie powinno znajdować się siku i kupka.
• Staraj się rozpoznawać, kiedy dziecko potrzebuje się załatwić. Może okazywać to przez mimikę, kucanie czy chowanie.
• Warto pokazać dziecku, jak siada się na ubikacji.
• Podczas treningu czystości warto chwalić dziecko za każdy, nawet najmniejszy postęp. Nie wolno okazywać złości za pomyłki, ponieważ może to zniechęcić dziecko do korzystania z nocnika.
• Podczas nauki czystości maluszek powinien nosić ubranie, które łatwo jest mu zdjąć
• Warto przypominać dziecku o konieczności skorzystania z nocnika
• Chłopców warto uczyć siusiania poprzez siadanie. Na naukę sikania na stojąco przyjdzie jeszcze czas
• Nie zmuszaj dziecka do siedzenia na nocniku, dopóki się nie załatwi. Może to wywołać odwrotny skutek.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *