Padaczka, inaczej epilepsja to zaburzenia mózgu objawiające się napadami padaczkowymi. Dodatkowo chory może mieć również dziwne odczucia smaku czy napady lękowe. Napadom towarzyszy najczęściej omdlenie, które nie trwa dłużej niż kilka sekund. Aby zdiagnozować chorobę, należy przeprowadzić badania na padaczkę.
Badania na padaczkę – co wywołuje padaczkę?
Badania na padaczkę – jak rozpoznać atak padaczki?
Badania na padaczkę – jak leczy się padaczkę?
Badania na padaczkę – jakie wybrać?
Badania na padaczkę – co wywołuje padaczkę?
Badania na padaczkę mają na celu określić rodzaj i przyczyny padaczki, które można podzielić na dwie kategorie: symptomatyczne (powikłania mózgu po porodzie, po wypadku, powstałe w wyniku guza, infekcji czy po zapaleniu opon mózgowych) oraz Idiopatyczne (przyczyna genetyczna). Właściwe badania genetyczne na padaczkę umożliwiają leczenie padaczki, dobór leków, które łagodzą objawy.
Badania na padaczkę – jak rozpoznać atak padaczki?
Atakom padaczki u dzieci towarzyszy zawieszenie się, dziecko traci przez chwilę kontakt z rzeczywistością. Tymczasowa utrata świadomości może być niezauważalna przez rodziców. Czasami współwystępuje z pojawianiem się mimowolnych tików takich jak: mlaskanie czy przełykania śliny. Innym typem napadów mogą być napady padaczki miokloniczne polegające na skurczach kończyn. Pomocne w diagnozie są odpowiednie badania na padaczkę.
Badania na padaczkę – jak leczy się padaczkę?
Badania padaczki mają ogromne znaczenie diagnostyczne, a jednocześnie pozwalają wybrać właściwe leczenie, które hamuje objawy choroby. Najpopularniejszą formą terapii jest terapia farmakologiczna. Leki dobierane są w zależności od rodzaju padaczki, stwierdzonej w procesie diagnostycznym, jak i nasilenia objawów choroby.
Badania na padaczkę – jakie wybrać?
Badania na padaczkę, oprócz wywiadu z pacjentem lub jego rodzicem, są podstawą w diagnostyce choroby. Obecnie najszerszym i najdokładniejszym modelem są badania genetyczne dziecka, w tym test WES, czyli test DNA, który sprawdza wszystkie znane ludzkie geny, których jest 23 000. Analiza wykonywana jest pod kątem mutacji punktowych, które są odpowiedzialne za powstawanie i przebieg wielu chorób genetycznych.