Padaczka, nazywana również epilepsją, jest to choroba, która charakteryzuje się napadami drgawkowymi oraz/lub innymi objawami ruchowymi czy też psychicznymi, które występują niespodziewanie i mogą nawracać. Sprawdź, dlaczego przy tych objawach niezbędne jest wykonanie badań na padaczkę.
Badania padaczka – jakie są dostępne?
Badania padaczka – dla kogo?
Badania padaczka – jakie informacje dają?
Badania padaczka – ile czeka się na wynik?
Badania na padaczkę – jakie są dostępne?
Podstawowym badaniem diagnozującym jest wywiad lekarski, któremu poddawany jest nie tylko pacjent, ale również świadek napadu, dzięki czemu lekarz uzyskuje szerszy obraz sytuacji, na podstawie której może dokonać rozpoznania choroby oraz dobrać odpowiednią metodę leczenia. Ponadto zlecane są badania dodatkowe takie jak:
– elektroencefalografia (EEG);
– rezonans magnetyczny (MR);
– tomografia komputerowa (TK);
– monitorowanie wideo-EEG;
– badanie WES – badanie genetyczne na padaczkę.
Badania padaczka – dla kogo?
Padaczka jest jedną z najczęściej występujących chorób neurologicznych, a najwyższa zachorowalność występuje u dzieci oraz dorosłych. Do badań pod tym kątem kieruje się osoby (bez względu na wiek), u których wystąpiły przynajmniej dwa samoistne napady oraz osoby o genetycznych predyspozycjach (np. z zespołem Retta lub Dravet).
Wyróżnia się dwa rodzaje napadów:
- Napady małe – najczęściej występują u dzieci w okresie szkolnym. Pacjent nieruchomieje i traci przy tym kontakt z otoczeniem, lecz nie traci świadomości. Czasem można zauważyć skurcze powiek.
- Napady duże, nazywane również napadami toniczno-klonicznymi – dochodzi do utraty przytomności, pacjent najpierw nieruchomieje (nawet na okres kilkudziesięciu sekund), następnie dochodzi di do drgawek głowy, kończyn oraz tułowia, z czasem częstotliwość skurczy maleje i dochodzi do rozluźnienia mięśni.
Badania padaczka – jakie informacje dają?
Badania (w tym badanie WES) pomagają nie tylko w diagnostyce oraz klasyfikacji typów napadów padaczkowych, lecz również pozwalają na lokalizacje zmian ogniskowych w mózgu, dzięki czemu mogą pomóc przy określaniu przyczyn choroby.
Badania padaczka – ile czeka się na wynik?
W zależności od badania na padaczkę wyniki mogą być natychmiastowe (jak w przypadku wywiadu lekarskiego oraz EEG) lub trzeba na nie poczekać od kilku dni (TK) do kilku tygodni (MR oraz monitorowanie wideo-EEG). W przypadku badań genetycznych dziecka na wyniki czeka się nawet do 10 tygodni.
Leczenie
Leki przeciwpadaczkowe oraz ich dawkowanie dobierane są przez lekarza specjalistę, a samo leczenie może trwać do końca życia. Nie można samodzielnie zadecydować o zmniejszeniu/zwiększeniu dawki lub odstawieniu leków, gdyż może to spowodować nawrót choroby.
W przypadku, gdy badanie farmakologiczne nie daje żadnych skutków lekarz diagnozuje tzw. padaczkę lekooporną, a pacjent skierowany jest do specjalistycznych ośrodków, w której ponownie zostają poddani diagnostyce, jednak tym razem uwzględnia się wskazania do leczenia operacyjnego.