Przeskocz do treści

Jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci?

Przeprowadzenie badania genetycznego u dziecka może nam dużo powiedzieć o jego zdrowiu. Dzięki nim wykryć możemy choroby, które rozwijają się w ukryciu. Dzięki takiemu badaniu możemy więc uratować zdrowie i życie dziecka. Sprawdź, jakie są zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci!

Spis treści:

  1. Badania genetyczne dla dzieci – kiedy warto je wykonać?
  2. Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci
  3. Badania genetyczne dla dzieci – jaki test najlepiej wykonać?

Badania genetyczne dla dzieci – kiedy warto je wykonać?

Badania genetyczne u dziecka warto szczególnie wykonać w przypadku:

  •  Wystąpienia objawów zaburzeń ze spektrum autyzmu
  •  Pojawienia się ataku padaczkowego
  •  Nieprawidłowych cech twarzy lub budowy ciała
  •  Pojawienia się objawów choroby metabolicznej
  •  Zaplanowanego szczepienia w celu wykluczenia genetycznych przeciwwskazań
  •  Częstych infekcji
  •  Wystąpienia objawów, których przyczynę ciężko jest ustalić

Badanie genetyczne u dziecka warto wykonać także profilaktycznie. Choroby o podłożu genetycznym mogą przez długi czas rozwijać się w ukryciu. Takie badanie pozwoli nam je wykryć na wczesnym etapie, dzięki czemu szybko wdrożymy leczenie i zahamujemy dalszy rozwój choroby. Takie badanie wykonać możemy już w drugiej dobie po urodzeniu dziecka.

Zalecane częstotliwości badań genetycznych dla dzieci

Badanie genetyczne u dziecka wystarczy wykonać tylko raz. Nasz materiał genetyczny jest niezmienny. Od urodzenia aż do śmierci mamy takie samo DNA. Nie ma więc potrzeby sprawdzania materiału genetycznego dziecka kilka razy. Ponowne badanie może być konieczne jedynie w przypadku sprawdzenia jedynie części DNA dziecka za pierwszym razem.

Badania genetyczne dla dzieci – jaki test najlepiej wykonać?

W laboratoriach znajdziemy propozycję różnych badań genetycznych, które możemy wykonać u dzieci. Najlepiej jednak wybrać test kompleksowy, w którym sprawdzone zostaną wszystkie znane geny. Takie badanie wykonane jednorazowo da nam wgląd do całego DNA naszego dziecka. Nie będzie więc potrzeby powtarzania analizy.
Przykładem kompleksowego badania genetycznego jest test WES. Wykonać możemy go w przypadku każdego wskazania do przeprowadzenia diagnostyki genetycznej. Badanie to możemy wykonać także profilaktycznie. Do przeprowadzenia badania wystarczy sucha kropla krwi. Wynik takiego badania skonsultowany powinien zostać z lekarzem genetykiem. W przypadku testu WES konsultacja jest w cenie badania.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *