Zakrzepica u dzieci
Zakrzepica jest chorobą powodującą powstawanie zakrzepów w żyłach. Najczęściej na zakrzepicę chorują dzieci posiadające wrodzone predyspozycje do nadkrzepliwości krwi i narażone na działanie określonych czynników zewnętrznych.
Zakrzepica u dzieci może wystąpić w każdym wieku
Wyniki badań mówią o występowaniu zakrzepicy u dzieci od pierwszego tygodnia życia do siedemnastego roku życia, natomiast dwie grupy wiekowe są najbardziej narażone na to schorzenie: noworodki i nastolatki w okresie dojrzewania. Z jakiego powodu?
Wcześniaki i noworodki (szczególnie te, u których stwierdzono zły stan zdrowia po urodzeniu) są bardziej narażone na infekcje. Jeśli idzie o nastolatki, wpływ na zwiększenie ryzyka zakrzepic mają zmiany hormonalne czy rozpoczęcie stosowania antykoncepcji hormonalnej (dwuskładnikowej).
Zakrzepica u dzieci – objawy
Objawy zakrzepicy zależą od lokalizacji i wielkości zakrzepu. Zakrzepy u dzieci najczęściej pojawiają się w kończynach dolnych i – szczególnie u noworodków – w żyłach nerkowych.
Objawy zakrzepicy kończyn dolnych dzieci:
- ból nóg,
- obrzęk,
- czerwone lub sine zabarwienie skóry,
- ból pachwiny czy brzucha.
Objawy zakrzepicy żył nerkowych u dzieci:
- wymioty,
- krwiomocz,
- bialkomocz.
Czynniki zewnętrzne zwiększające ryzyko powstawania zakrzepów
- Zakażenia
- Wady serca
- Zabiegi chirurgiczne
- Choroby reumatologiczne
- Nowotwory
- Urazy
- Hiperhomocysteinemia (np. związana z polimorfizmem genu MTHFR)
Zakrzepica u dzieci a trombofilia wrodzona
Szacuje się, że nawet 13-78% dzieci z chorobą zakrzepowo-zatorową może mieć skłonność do nadkrzepliwości krwi i [2] „W 60% przypadków z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku incydentów zakrzepowych można stwierdzić genetyczną predyspozycję do zakrzepicy ”. [3]
Źródła naukowe podają, że „U wszystkich dzieci z zakrzepicą wskazane są badania diagnostyczne w kierunku wrodzonej trombofilii”. [1] Warto zatem wykonać badanie genetyczne – jeśli wynik jest pozytywny, z powodzeniem można zadbać o zdrowie dziecka i wprowadzić odpowiednią profilaktykę. Będąc świadomym zmian w genach występujących u dziecka, lekarz łatwiej dopasuje leczenie przypadku pojawienia się zakrzepicy.
Masz pytania odnośnie celiakii u dziecka? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.
Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.