Najczęściej spotykaną chorobą hematologiczną u najmłodszych jest niedokrwistość, czyli anemia. Anemia u dzieci przeważnie jest spotykana podczas okresowych, rutynowych badań mających na celu skontrolowanie rozwoju dziecka (bilanse). Należy na wstępie wspomnieć, że anemia nie jest tylko chorobą krwi, ale całego organizmu, a nieleczona może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.
Jakie są przyczyny anemii u dzieci?
Jakie są objawy anemii u dzieci?
Jak wykryć anemię u dzieci?
Jak leczyć anemię u dzieci?
Jakie są przyczyny anemii u dzieci?
Anemia u dzieci najczęściej wynika z niedoboru żelaza. Żelazo jest pierwiastkiem, który trzeba do organizmu dostarczać wraz z pożywieniem. Gdy brakuje go w organizmie, poziom hemoglobiny drastycznie maleje, a tkanki są niedotlenione, co z kolei prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Anemia u dzieci może wynikać również z niedoborów kwasu foliowego, witaminy B12 oraz może towarzyszyć chorobom przewlekłym między innymi takim jak nowotwory, chorobom pasożytniczym, infekcjom wirusowym, bakteryjnym i grzybiczym. Często przyczyną może okazać się również celiakia, czyli trwała nietolerancja glutenu (warto zrobić w tym kierunku testy genetyczne).
Jakie są objawy anemii u dzieci?
- Bladość skóry, powiek oraz ust,
- Brak apetytu,
- Chroniczne zmęczenie,
- Obniżone samopoczucie,
- Szybki spadek masy ciała,
- Podatność na infekcje,
- Osłabienie,
- Wolniejszy wzrost,
- Bóle oraz zawroty głowy,
- Sucha skóra,
- Zajady w kącikach ust,
- Zaburzenia koncentracji,
- Łamliwe włosy oraz paznokcie,
- Pieczenie języka,
- Skłonność do depresji,
- Kołatanie mięśnia sercowego,
- Omdlenia.
Jak wykryć anemię u dzieci?
Jeżeli zauważono niektóre z powyżej wymienionych objawów, anemia u dzieci może zostać skutecznie potwierdzona dodatkowo dzięki badaniom krwi.
Jak leczyć anemię u dzieci?
Z racji, że anemia u dzieci najczęściej spowodowana jest niedoborem żelaza, leczenie polega na podawaniu preparatów z tym pierwiastkiem oraz stosowaniu diety w niego bogatej (najlepszym źródłem żelaza jest szpinak, wołowina, wieprzowina, drób, groch, fasola oraz buraki). Ponadto zaleca się również podawanie witaminy C, ponieważ przyczynia się do lepszej wchłanialności żelaza. Dzieciom chorym na anemię robi się co miesiąc badania krwi, aby kontrolować, czy leczenie jest skuteczne.