Przeskocz do treści

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciaży

Masz jakiekolwiek wątpliwości co do ojcostwa i boisz się, że stres może zaszkodzić dziecku? Możesz zyskać pewność już na tym etapie – test na ojcostwo w ciąży jest jak najbardziej możliwy. I to już od 8. tygodnia ciąży! Dowiedz się, na czym polega takie badanie.

pewny test na ojcostwo

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży polega na pobraniu krwi przyszłej mamy, a następnie wyizolowaniu DNA jej oraz dziecka. Później porównuje się je z materiałem genetycznym mężczyzny (pochodzącym z wymazu z policzka). Takie badanie jest możliwe, ponieważ w krwiobiegu ciężarnej krąży DNA dziecka. W 8. tygodniu jest go na tyle dużo, że można wykonać jednoznaczną analizę. Test na ojcostwo w ciąży to pewność na całe życie, ponieważ wynik nigdy się nie zmieni.

Czytaj więcej: 

 1. Test na ojcostwo w ciąży jest równie pewny jak po narodzinach
 2. Test na ojcostwo – cena
 3. Test na ojcostwo – cena zależy od wielu czynników
 4. Jak zmniejszyć koszt ustalenia ojcostwa? Lepiej wykonać test przed rozprawą
 5. Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży – bezpieczeństwo i komfort
 6. Pewność co do ojcostwa to spokojna ciąża

Test na ojcostwo w ciąży jest równie pewny jak po narodzinach

Już na tym etapie umożliwia zyskanie całkowitej pewności – nie trzeba czekać, aż dziecko pojawi się na świecie. Fragmenty, które laboratorium analizuje w takim badaniu, są bowiem ustalone już od momentu poczęcia. Później również się nie zmieniają, dlatego taki sam wynik można uzyskać przed porodem, jak i po nim.

Test na ojcostwo – cena

Cena testu na ojcostwo może się wahać od kilkuset (600 – 800) do nawet kilku tysięcy (powyżej 5 000) złotych. Najniższa cena na rynku wynosi obecnie 687 złotych.

Test na ojcostwo – cena zależy od wielu czynników

Cena testu na ojcostwo zależy od wielu czynników. Może się ona różnić w zależności od tego, czy:

 • analizowany materiał genetyczny jest izolowany z tradycyjnej próbki – wymazu z policzka, czy z mikrośladu (np. przesłanego do laboratorium niedopałka papierosa, chusteczki higienicznej lub maszynki do golenia),
 • chcemy zbadać za jednym razem jedno, czy kilka dzieci,
 • test posiada gwarancję na próbki – w sytuacji, gdy z jakiegoś powodu nie będzie możliwe pobranie próbki do badań (np. ze względu na zanieczyszczenie), laboratorium powinno zagwarantować możliwość pobrania drugiej próbki w cenie testu,
 • udajemy się na pobranie próbki do laboratorium, czy zamawiamy zestaw do pobrania próbek DNA i wykonujemy badanie samodzielnie w domu, a następnie wysyłamy próbki kurierem do laboratorium,
 • wynik testu jest wysyłany drogą online, czy listownie,
 • wynik testu jest dostępny szybko (standardem jest od 5 do 10 dni roboczych),
 • wynik zawiera dołączoną ekspertyzę eksperta ds. ojcostwa i pokrewieństwa pełniącego funkcję biegłego sądowego,
 • zależy nam na teście anonimowym (do celów prywatnych), czy na teście z pełnymi danymi osobowymi (taki test może posłużyć jako dowód w sądzie).

Wybierając placówkę do testu na ojcostwo, warto zwrócić uwagę na to, by laboratorium było certyfikowane. Istotna jest także ilość porównywanych markerów genetycznych. Złotym standardem jest analiza 24 markerów genetycznych u obu badanych osób. Dzięki temu wynik testu DNA na ojcostwo może wykluczyć lub potwierdzić pokrewieństwo pomiędzy dwoma osobami z prawdopodobieństwem wynoszącym co najmniej 99,9999% (taka pewność wyniku jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii).

Jak zmniejszyć koszt ustalenia ojcostwa? Lepiej wykonać test przed rozprawą

Wiele osób zastanawia się, czy można w jakiś sposób zmniejszyć koszt ustalenia ojcostwa. Jest na to sposób. Jeśli test na ojcostwo jest wykonany na potrzeby rozprawy sądowej, lepiej wykonać badanie przed rozprawą. Dzięki temu nie dość, że postępowanie sądowe może się znacznie skrócić i koszty rozprawy są mniejsze, to jeszcze możemy zmniejszyć koszt ustalenia ojcostwa i wykonać badanie w dowolnej placówce oraz dogodniejszym dla nas, nienarzuconym przez sąd terminie.

Test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży – bezpieczeństwo i komfort

W przypadku testu na ojcostwo od 8. tygodnia ciąży krew pobierana jest z żyły łokciowej – tak, jak do zwykłej morfologii. Jest to niemal bezbolesne, wygodne i bezpieczne dla kobiety i dziecka. Pobranie próbki od mężczyzny – wymazu z wewnętrznej strony policzka – także jest komfortowe i zajmuje kilkadziesiąt sekund.

Pewność co do ojcostwa to spokojna ciąża

Im szybciej zyskasz jednoznaczną odpowiedź, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka, tym szybciej zmniejszysz towarzyszący Ci stres. Jak pewnie doskonale zdajesz sobie sprawę, nerwy mogą niekorzystnie wpływać na dziecko, dlatego najlepiej ich unikać.

test na ojcostwo od 8 tygodnia ciąży

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie badania ojcostwa w ciąży? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: racorn/pl.123rf.com
5/5 - (4 głosów / głosy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *