Przeskocz do treści

Test genetyczny dla dzieci – dla zdrowia i pewności

W kodzie DNA dziecka – tak jak u osoby dorosłej – zapisane są informacje nie tylko o wyglądzie, ale również o działaniu organizmu lub tkanek. Czemu warto skorzystać z testów genetycznych również u dzieci? O tym w poniższym artykule.

Co bada test genetyczny dla dzieci?
Czy warto wykonać test genetyczny dla dzieci?
Jaki test genetyczny dla dzieci zrobić?
Ile kosztuje test genetyczny dla dzieci?

Co bada test genetyczny dla dzieci?

Test genetyczny bada sekwencje genów, zawartych w kodzie DNA dziecka, szukając tych, których znaczenie jest obecnie rozpoznawane i zdefiniowane. Od genów bowiem zależy nie tylko wygląd, ale też możliwości rozwoju dziecka oraz jego stan zdrowia w przyszłości. Jest wiele dolegliwości wrodzonych, dla których znaleziono już geny, których mutacja odpowiedzialna jest za większe prawdopodobieństwo wystąpienia problemów zdrowotnych – przykładami takich chorób jest nietolerancja fruktozy czy choroba Wilsona, ale też inne zaburzenia metabolizmu, których powikłania mogą ograniczyć rozwój umysłowy dziecka.

Czy warto wykonać test genetyczny dla dzieci?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Pewnych rzeczy jednak nie widać w pierwszych – najbardziej krytycznych – miesiącach i latach życia dziecka, więc lekarze mogą nie zdiagnozować groźnych chorób, nim dojdzie do poważnych powikłań. Rozszerzanie diety o nowe rodzaje produktów czy stosowanie określonych medykamentów w przypadku zaburzeń metabolicznych może skończyć się źle dla maluszka.

Test genetyczny dla dzieci pozwoli zweryfikować kod DNA pod kątem niebezpiecznych mutacji, aby lekarze mogli prawidłowo przeciwdziałać i zadbać o jego spokojny rozwój w jego najważniejszych chwilach. Prócz chorób, test genetyczny dla dzieci może sprawdzić, czy u dziecka nie występuje nadwrażliwość na niektóre medykamenty, których podanie w dobrej wierze skończyłoby się dodatkowym stresem, groźnymi powikłaniami i przedłużoną terapią.

Jeżeli dziecko wykazuje objawy autystyczne, też warto wykonać test genetyczny dla dziecka – wrodzone choroby metaboliczne mogą wykazywać takie właśnie symptomy. Dzięki testowi genetycznemu możliwym będzie skuteczne powstrzymanie objawów przez wyleczenie ich bezpośredniego źródła.

Jaki test genetyczny dla dzieci zrobić?

Rozpatrując obecne na rynku, należy wziąć pod uwagę:

  • ilość rozpoznawanych mutacji – dobrze, jeśli uwzględniono badania grup eksperckich, np. Amerykańskiego Kolegium Genetyki Medycznej
  • przejrzystość informacji zwrotnej – włączając w to opinię genetyka
  • certyfikaty i rekomendacje – np. Polskiej Komisji Akredytacyjnej
  • doświadczenie zespołu badawczego – dobrze, jeżeli eksperci nie są anonimowi i mogą poszczycić się pracą naukową

Ile kosztuje test genetyczny dla dzieci?

Wśród dostępnych na rynku można znaleźć szeroki przekrój testów, niestety, mało które sa zestawami dedykowanymi dla najmłodszych. Dominują zestawy pod konkretne zespoły chorobowe, jak nietolerancje pokarmowe, kosztujące ok. 1000. Najtańsze, ale też najprostsze i niedostarczające wielu informacji zestawy badań dla dzieci, kosztują ok. 800 PLN. Kompleksowe testy genetyczne dla dzieci to koszt ok. 3800 PLN, ale biorąc pod uwagę przekrój badanych mutacji i wykrywanych problemów, jest to znaczna oszczędność i duża wygoda w porównaniu z badaniem każdego potencjalnego genu osobno. Żaden rodzic nie będzie oszczędzał na dziecku, ale nie oznacza to, że musi się męczyć, jeśli będzie mógł żyć ze świadomością, że zrobił wszystko, co najlepsze dla dziecka.