Przeskocz do treści

Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie – jak je ocenić?

Nasze geny determinują wiele naszych cech. Dotyczy to nie tylko tego, jak wyglądamy, czy jaki mamy charakter. Geny również określają, na jakie choroby możemy zachorować. Tego typu predyspozycje mogą być dziedziczne. Jak ocenić, jakie jest ryzyko chorób genetycznych w rodzinie? Przeczytaj poniżej!

Spis treści:

  1. Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie
  2. Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie – kiedy warto je ocenić?
  3. Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie – jak je ocenić?

Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie

Każdy z nas wiele cech dziedziczy po rodzicach. Mogą oni przekazać nam geny, które warunkują różne cechy. Odziedziczyć możemy m.in. rude włosy czy brązowy kolor oczu. Rodzice w genach przekazać mogą nam także mutacje, które zwiększają u nas ryzyko rozwoju niektórych chorób.
Każdy gen od rodziców otrzymujemy w dwóch wariantach – po jednym od mamy i od taty. Nie wszystkie z nich się ujawnią. Część genów będziemy jedynie nosić w sobie. Odziedziczyć może je jednak nasze potomstwo, u którego mogą się one już ujawnić.

Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie – kiedy warto je ocenić?

Zdecydowana większość osób nie ma pojęcia, co kryje się w ich genach. Nikt nie ma głowy do sprawdzania swoich predyspozycji genetycznych. Powinniśmy jednak to rozważyć, aby mieć pewność czy nie czyha na nas żadna groźna choroba. Jest to szczególnie zalecane w przypadku:

  •  Planowania ciąży – dzięki temu upewnimy się, że nie przekażemy w genach dziecku żadnej groźnej choroby genetycznej. Pozwoli nam to starać się o dziecko ze spokojną głową.
  •  Zdiagnozowania choroby genetycznej w naszej najbliższej rodzinie – istnieją choroby genetyczne, które zaczynają się objawiać dopiero po kilku, a nawet kilkunastu latach życia. Warto więc sprawdzić nasze geny, jeżeli u członka naszej rodziny zdiagnozowano chorobę genetyczną.

Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie – jak je ocenić?

Ryzyko chorób genetycznych w rodzinie ocenić możemy poprzez wykonanie badań genetycznych. Najlepiej wybrać do tego badanie, które sprawdza, jak największy fragment materiału genetycznego. Nosicielstwo niebezpiecznych mutacji genetycznych może bowiem znajdować się w różnych częściach naszego DNA.

Do ocenienia ryzyka chorób genetycznych w rodzinie najlepsze będzie badanie sprawdzające wszystkie znane geny. Przykładem takiego badania jest test WES. Jest on skuteczny i wiarygodny, a przy tym bardzo bezpieczny.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *