Przeskocz do treści

Badanie WES – kiedy warto je wykonać przed szczepieniem?

Choroby wrodzone, które są genetycznie uwarunkowane mogą długo rozwijać się bez wcześniejszych jakichkolwiek objawów. Dziecko, mimo że pozornie rodzi się zdrowe to w jego organizmie już występuje choroba, która ujawni się w pewnym momencie. Warto wykonać badania przed szczepieniem, aby lekarz na podstawie uzyskanych wyników postawił właściwą diagnozę i wdrożył dalsze leczenie, zanim wystąpią pewne objawy.

 

Badanie WES – kiedy warto je wykonać jako badania przed szczepieniem?
Jak wyglądają badania przed szczepieniem? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Opinie o badaniu WES jako badaniu przed szczepieniem dziecka
Badanie WES i badanie WES Premium – badaniem w technologii NGS – za co cenią je rodzice?

 

Badanie WES – kiedy warto je wykonać jako badania przed szczepieniem?

Badanie WES jest jednym z najbardziej zalecanych do wykonania badań przed szczepieniem. Dzięki jednej próbce można sprawdzić niemal wszystkie geny dziecka ukierunkowane na ryzyko wrodzonych chorób. To badanie wystarczy wykonać raz w życiu, a otrzymane wyniki można analizować nawet w przyszłości. W wielu wypadkach badanie WES kończy diagnostyczny proces, gdyż wykonany test DNA wskazuje na konkretną przyczynę objawów.

Badanie WES zaleca się, aby wykonać jeszcze przed pierwszym szczepieniem dziecka. Jednym ze wskazań do jego przeprowadzenia jest wcześniejsze występowanie genetycznych chorób w rodzinie. Dzięki niemu bowiem można we wczesnym etapie wykryć ewentualne genetyczne przeciwwskazania do wykonania szczepienia u dziecka. Badania przed szczepieniem można wykonać już u noworodka w pierwszych chwilach jego życia, aby w szybkim czasie móc postawić odpowiednią diagnozę, a następnie ustalić kalendarz szczepień zgodnie z genetycznymi przeciwwskazaniami, które zostały wykryte w badaniu. Badania genetyczne u dziecka można wykonać w dowolnym momencie, kiedy rodzice chcą mieć pewność czy dziecko na pewno rozwija się prawidłowo jak również wtedy, gdy zauważą pierwsze niepokojące objawy.

Jak wyglądają badania przed szczepieniem? Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

Badania przed szczepieniem rozpoczynają się kwalifikacyjnym badaniem lekarskim obejmującym przede wszystkim podmiotowe badanie na podstawie przeprowadzonego szczegółowego wywiadu z rodzicem. Wtedy należy omówić wszelkie przyjmowane leki i charakterystyczne niepokojące objawy. Kolejną częścią jest przedmiotowe badanie polegające na ocenie stanu zdrowia adekwatnie do podstawowych parametrów takich jak temperatura, tętno czy też oddychanie oraz ogólna obserwacja dziecka. To jedna z kluczowych części, ponieważ jest sprawdzana przez specjalistę oraz determinuje wynik podmiotowego badania.

Opinie o badaniu WES jako badaniu przed szczepieniem dziecka

Obecnie, badanie WES cieszy się dużą popularnością i pozytywnymi opiniami, dzięki swojej skuteczności w wiarygodnym wyniku. Rodzice coraz częściej decydują się na takie badania przed szczepieniem. Dzięki nim bowiem mogą mieć pewność, czy dziecko może by szczepione zgodnie z zaleceniami, a w ewentualnym przypadku po postawieniu danej diagnozy, wiedzą, na co zwracać szczególną uwagę, aby zapewnić właściwą ochronę dla zdrowia dziecka. Badanie WES ma pozytywne opinie także poprzez swoją prostotę w wykonaniu, dlatego że to badanie DNA można wykonać nawet w domu. Dla dzieci to jest ogromna szansa na zminimalizowanie czasu przeznaczonego na postawienie właściwej diagnozy, a następnie wprowadzenie we wczesnej fazie choroby skutecznego leczenia.

Badanie WES i badanie WES Premium – badaniem w technologii NGS – za co cenią je rodzice?

Zarówno badanie WES jak i badanie WES Premium w oparciu o technologię NGS są niezwykle cenione przez rodziców. W badanych genach są sprawdzane nawet najbardziej rzadkie zmiany, które także mogą przyczyniać się do rozwoju danej choroby. Metoda NGS jest bardzo dokładna. Dodatkowo, technologia NGS jest ceniona przez rodziców ze względu na jakość przeprowadzonego badania WES czy też badania WES Premium. Rodzice polecają wybór tych badań z wykorzystaniem technologii NGS, aby każdy był w pełni świadomy jak jego dziecko w danym etapie rozwija się i jakie podjąć leczenie na skutek wyniknięcia choroby genetycznej. Ta informacja w znacznym stopniu wskazuje specjaliście na zastosowanie prawidłowego leczenia mającego na celu niedopuszczenie do większego rozwoju choroby.