Poradnik dla rodziców radzenia sobie ze stresem szkolnym
Dla dziecka szkoła może być nie tylko bezpiecznym i radosnym miejscem, ale także źródłem stresu. Adaptacja w nowym środowisku i szkolne wyzwania mogą być dla dziecka naprawdę stresujące. Jak pomóc dziecku okiełznać ten stres? Sprawdź nasz poradnik dla rodziców radzenia sobie ze stresem szkolnym!
Spis treści:
Czym jest stres szkolny?
Stres jest naturalną reakcją organizmu. Pojawia się ona po kontakcie z czynnikami, które uniemożliwiają organizmowi prawidłowe funkcjonowanie. Jednym z nich jest ciągła presja, z którą mierzą się uczniowie. To właśnie ona generuje stres szkolny. Najczęściej pojawia się on w przypadku:
- Zmiany szkoły
- Trudności w relacji uczeń-nauczyciel
- Strach przed złymi ocenami
- Trudności w relacjach rówieśniczych
- Przeciążenie wynikające ze zbyt dużej liczby sprawdzianów i kartkówek oraz pracy domowej
Poradnik dla rodziców radzenia sobie ze stresem szkolnym – 5 porad
Stres szkolny naszego dziecka możemy spróbować okiełznać poprzez następujące sposoby:
- Przestań ciągle oczekiwać – presję szkolną naszych dzieci napędzają ciągłe oczekiwania rodziców i nauczycieli. Pamiętajmy, że nasze dziecko wcale nie musi być najlepsze we wszystkim. Dajmy mu przestrzeń na własne zainteresowania. Szkoła nie powinna być jedynym zajęciem naszego dziecka.
- Nie obwiniaj dziecka za niepowodzenia – w ten sposób jedynie wzmacniasz u niego poczucie winy, a to nie służy niczemu dobremu. W ten sposób jedynie zwiększamy u niego stres i obniżamy jego motywację do nauki.
- Rozmawiaj z dzieckiem ze spokojem – dziecko potrzebuje Twojej uwagi. Znajdź więc w ciągu dnia przynajmniej kilka spokojnych chwil, w których będziecie mogli porozmawiać o jego samopoczuciu, emocjach i potrzebach. Dzięki temu dziecko poczuje, że może na Ciebie liczyć. Przyjdzie więc do Ciebie, gdy natrafi na jakiś problem.
- Wykonujcie ćwiczenia relaksacyjne – mogą być to np. ćwiczenia oddechowe czy praktyki medytacyjne. Nie jest to tylko sposób na wyciszenie i relaks, ale także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu.
- Akceptuj swoje dziecko w pełni – pamiętaj, że dziecko ma prawo do bycia sobą. Powinno więc czuć się akceptowane niezależnie od swoich ocen i osiągnięć. Dziecko musi być zapewnione, że kochasz je bezwarunkowo. Jest to najlepszy fundament do jego rozwoju.