Przeskocz do treści

Czy demencja to choroba psychiczna? Objawy psychiczne demencji

Demencja jest chorobą powodującą ogólne pogorszenie się sprawności umysłowej. Oznacza to, że powoduje ona wiele objawów związanych z psychiką. Sprawdź, jakie dokładnie objawy psychiczne powoduje demencja!

Spis treści:

  1. Demencja – choroba psychiczna
  2. Demencja – objawy psychiczne choroby
  3. Depresja a demencja – czy choroby te się łączą?

Demencja – choroba psychiczna

Demencja jest chorobą, w której przebiegu dochodzi do osłabienia działania wszystkich funkcji poznawczych chorego. Pogorszeniu ulega więc pamięć, skupianie uwagi czy logiczne myślenie. Deficyty w obrębie wymienionych funkcji nie będą jednak takie same. Niektóre funkcje poznawcze u osoby z demencją będą działać lepiej, a inne gorzej.

Demencja najczęściej rozwija się u seniorów po 65 roku życia. Może ona jednak pojawić się także u młodszych osób na skutek m.in. chorób neurodegeneracyjnych, udaru mózgu, choroby nerek, padaczki u dzieci czy wodogłowia. Jak widać, podłoże demencji może być poważne. Bardzo ważne jest więc, aby zdiagnozować u pacjentów nie tylko demencję, ale także jej przyczynę.

Demencja – objawy psychiczne choroby

Demencja to choroba rozwijająca się stopniowo. Jej przebieg podzielić można na trzy etapy:

  •  Jednym z pierwszych objawów demencji są zaburzenia pamięci. Chorzy mogą zapominać daty czy miejsca, w których odłożyli dany przedmiot. Mogą także próbować nieco odizolować się od społeczeństwa. Ten etap w rozwoju demencji jest bardzo delikatny. Zwykle najbliższe osoby chorego na tym etapie nie zauważają jeszcze w jego zachowaniu żadnych niepokojących zmian.
  • W drugim etapie rozwoju demencja staje się już nieco bardziej widoczna, ponieważ jej objawy się nasilają. Zaczynają pojawiać się problemy z orientacją w terenie, logicznym myśleniem oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
  • W trzecim etapie rozwoju demencja jest już bardzo nasilona. Chorzy zaczynają tracić kontakt z rzeczywistością, zachowują się nieadekwatnie do sytuacji i przestają rozpoznawać swoich najbliższych. W konsekwencji wymagają stałej opieki. Bez niej nie będą w stanie funkcjonować.

Depresja a demencja – czy choroby te się łączą?

Depresja i demencja bardzo często są ze sobą mylone ze względu na pojawiające się objawy psychiczne. Schorzenia te można jednak łatwo rozróżnić po tym, jak się rozwijają. W przypadku depresji objawy od razu są nasilone, a demencja rozwija się stopniowo.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *