Przeskocz do treści

Planowanie ciąży po 30 roku życia – o czym należy pamiętać?

Coraz więcej kobiet rozpoczyna planowanie ciąży po 30 roku życia. Takie Panie wciąż są bardzo młode i mają duże szanse na dziecko. Do ciąży powinny się jednak szczególnie przygotować. Sprawdź, o czym należy pamiętać, jeśli planujemy ciążę po 30 roku życia!

Spis treści:

  1. Planowanie ciąży po 30 roku życia – szanse
  2. Planowanie ciąży po 30 roku życia – zagrożenia
  3. Planowanie ciąży po 30 roku życia – badania

Planowanie ciąży po 30 roku życia – szanse

Kobieta po 30 roku życia ma duże szanse na macierzyństwo. Musi jednak pamiętać, że jej płodność maleje z każdym rokiem. Im kobieta jest starsza, tym trudniejsze może być dla niej zajście w ciążę. Nie jest to oczywiście reguła. Większość kobiet po 30 w ciążę zachodzi szybko i bez żadnych problemów, a następnie rodzi całkowicie zdrowe dzieci.

Planowanie ciąży po 30 roku życia – zagrożenia

Im starsza jest kobieta, tym większe jest ryzyko urodzenia dziecka z wadą wrodzoną o podłożu genetycznym. Jedną z wad, na której rozwój wpływa wiek kobiety, jest zespół Downa. U kobiet w wieku 25 lat ryzyko urodzenia dziecka z tą wadą wynosi 1:1250, a u kobiet w wieku 35 lat już 1:400. Nie należy jednak panikować. Aż 96% trzydziestolatek rodzi zupełnie zdrowe dzieci.
Kobiety po 30 roku życia są także dwa razy bardziej narażone na wystąpienie w ciąży komplikacji, takich jak cukrzyca ciążowa czy nadciśnienie tętnicze. Istnieje także większe ryzyko zakończenia ciąży poprzez cesarskie cięcie.

Planowanie ciąży po 30 roku życia – badania

Kobieta w ciąży po 30 roku życia musi pamiętać o przeprowadzeniu diagnostyki prenatalnej. Dzięki niej wykryć można wady wrodzone. Ryzyko ich rozwoju jest większe niż u młodszych ciężarnych, dlatego nie powinno się rezygnować z tych badań.
Diagnostykę prenatalną rozpocząć należy od nieinwazyjnych testów przesiewowych. W pierwszej kolejności przeprowadzić należy podstawowe testy, takie jak test PAPP-A oraz USG genetyczne. Polecamy przeprowadzić także test Prenatal testDNA. Jest to badanie wolnego płodowego DNA, które wykonuje się na podstawie próbki krwi matki. Jego czułość wynosi aż 99%, dzięki czemu badanie jest niezwykle dokładne.

Jeśli którekolwiek z badań przesiewowych wykaże pewne nieprawidłowości, to konieczne będzie przeprowadzenie badania inwazyjnego. Najczęściej jest to amniopunkcja, która wiąże się z najmniejszym ryzykiem rozwoju jakichkolwiek powikłań.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *