Przeskocz do treści

Ospa wietrzna u dzieci – objawy i leczenie

Ospa wietrzna u dzieci dotyka zazwyczaj maluchy w wieku przedszkolnym. Mimo że jej przebieg jest przeważnie łagodny, to powikłania zdarzają się poważne. Jakie są objawy tej choroby? Jak wygląda leczenie ospy wietrznej u dzieci? Podpowiadamy poniżej.

Spis treści:

Ospa wietrzna u dzieci – kiedy dziecko zaraża się ospą?
Ospa wietrzna – objawy
Ospa wietrzna u dzieci – jak radzić sobie z wysypką?
Jak wygląda leczenie ospy wietrznej u dzieci?
Powikłania ospy wietrznej u dzieci

Ospa wietrzna u dzieci – kiedy dziecko zaraża się ospą?

Ospę wietrzną u dzieci nazywa się również wiatrówką, gdyż jej wirus przenoszony jest nie tylko drogą kropelkową, ale także przez wiatr na odległość kilkudziesięciu metrów. Dziecko może zarazić się nią poprzez kontakt z osobą chorą na ospę, ale i na półpaśca.
Ospa wietrzna jest chorobą, która rozwija się bardzo długo – ujawnia się zazwyczaj dopiero po dwóch lub trzech tygodniach od zakażenia.

Ospa wietrzna – objawy

Pierwsze objawy ospy wietrznej u dzieci mogą przypominać przeziębienie – maluch ma złe samopoczucie, zazwyczaj występuje gorączka (37-40 stopni) i katar. Następnie pojawia się wysypka – najpierw na tułowiu, a potem na całym ciele, nawet w buzi i nosie. Przybiera postać czerwonych plamek, które zamieniają się w wypukłe krostki wypełnione płynem surowiczym.

Ospa wietrzna u dzieci – jak radzić sobie z wysypką?

Przy wysypce podczas ospy wietrznej u dzieci należy przestrzegać kilku zaleceń:
• do smarowania pęcherzyków należy używać gencjany, a nie pudrodermu, który zasychając na skórze, ściąga ją i sprawia ból;
• maluch musi mieć obcięte paznokcie, a młodszemu dziecku warto zakładać na noc rękawiczki;
• konieczne jest systematyczne mycie rąk dziecka;
• brzdąca należy codziennie kąpać w nadmanganianie potasu;
• skórę dziecka można jedynie osuszać, nie wolno natomiast trzeć gąbką ani ręcznikiem;
• jeśli wysypka pojawiła się w okolicach intymnych, warto przygotować nasiadówkę w ciepłej wodzie z dodatkiem rumianku;
• dziecku należy podawać dużo napojów, lecz z uwagi na pęcherzyki w buzi nie powinny być kwaśne;
• malucha warto karmić pokarmem płynnym lub w postaci papek – krostki w buzi odbierają apetyt i powodują dyskomfort.

Jak wygląda leczenie ospy wietrznej u dzieci?

Leczenie ospy wietrznej u dzieci obejmuje łagodzenie świądu i obniżanie gorączki. Czasami pediatra zaleca leki przeciwhistaminowe i uspokajające, by maluch mógł spokojnie w nocy spać. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie dziecku leków antywirusowych bądź immunoglobuliny.

Powikłania ospy wietrznej u dzieci

Powikłania ospy wietrznej u dzieci mogą być bardzo poważne. Należą do nich np. liszajec, ropnie, zapalenie płuc, ropne zakażenie skóry, ropowica, róża, sepsa, półpasiec, martwicze zapalenie powięzi, płonica przyranna, zapalenie tkanki łącznej, gronkowcowy lub paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego.

Spotykane są również powikłania, które obejmują ośrodkowy układ nerwowy, m.in. zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, porażenie nerwów czaszkowych.

Do rzadkich powikłań należy np. zapalenie mięśnia sercowego i małopłytkowość.
Przez wielu lekarzy zalecana jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej u dzieci, która wykazuje bardzo dużą skuteczność. Z kolei druga grupa pediatrów uważa, że przejście ospy w dzieciństwie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż daje całkowitą odporność na kolejne zakażenie wirusem.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *