Przeskocz do treści

Obserwacja dziecka za pomocą monitora oddechu

Monitor oddechu to urządzenie, które czuwa nad oddechem dziecka podczas snu. Jest to skuteczny sposób na uniknięcie śmierci łóżeczkowej, dzięki któremu rodzice mogą mieć spać spokojnie. Zobacz, jak działa monitor oddechu i komu jest szczególnie wskazany!

Spis treści:

1. Na czym polega obserwacja dziecka za pomocą monitora oddechu?
2. Jaki monitor oddechu wybrać?
3. Kto powinien korzystać z monitorów oddechu?

Na czym polega obserwacja dziecka za pomocą monitora oddechu?

Monitor oddechu dziecka to urządzenie, które kontroluje czy niemowlę oddycha w czasie snu. Jeśli oddech dziecka nie jest regularny lub pojawia się bezdech, to po kilku sekundach urządzenie wydaje głośny alarm dźwiękowy. Dzięki temu rodzice mogą natychmiastowo zareagować i udzielić pierwszej pomocy.

Na rynku znaleźć możemy dwa rodzaje monitorów oddechu:

● Monitory łóżeczkowe – są to specjalne płytki sensoryczne, które umieszcza się pod materacem dziecka. Sygnał z płytek trafia do stacji odbiorczej, która w razie potrzeby uruchamia alarm.
● Monitory przenośne – są one przypinane do pieluszki dziecka. Monitorują one oddech maluszka w oparciu o ruchy jego brzuszka. Tego typu urządzenia w momencie uruchomienia alarmu zaczynają wibrować, co często przywraca prawidłowy oddech.

Niektóre monitory oddechu mają wbudowaną funkcję “elektronicznej niani”. Jest to urządzenie, które umożliwia utrzymywanie kontaktu słuchowego z dzieckiem, które znajduje się w innym pomieszczeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice nie muszą kupować dwóch sprzętów. Jest to ogromna oszczędność pieniędzy.

Jaki monitor oddechu wybrać?

Rodzaj monitora oddechu dla dzieci rodzice powinni dobrać do własnych potrzeb. Jeśli śpimy wraz z dzieckiem lub często podróżujemy, to lepszym rozwiązaniem będzie przenośny monitor. Jeśli jednak nasz maluszek preferuje własne łóżeczko to w zupełności wystarczy nam monitor łóżeczkowy.
Przy wyborze urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę, czy posiada on certyfikat wyrobu medycznego. Tylko takie produkty gwarantują prawidłowe i bezpieczne działanie monitora.

Kto powinien korzystać z monitorów oddechu?

Monitory oddechu przeznaczone są dla dzieci od urodzenia do 1 roku życia. Właśnie w tym okresie występuje największe ryzyko wystąpienia bezdechu i śmierci łóżeczkowej. Jednak szczególnie polecany jest w przypadku:

● Wcześniaków
● Niskiej masy urodzeniowej
● Osiągnięcia niskiej punktacji w skali Apgar
● Zdiagnozowanego bezdechu
Wady serca u dziecka

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *