Przeskocz do treści

Niska waga u dziecka, a celiakia

Co oznacza niska waga u dzieci, Kiedy powinna zacząć mnie martwić niska waga u dziecka, Jakie badania zrobić dziecku mającemu niską wagę, Czy niska waga u dziecka może oznaczać chorobę

Nasze dzieci są naszą główną pociechą, a co za tym idzie, gdy coś z nimi nie tak wydaje nam się, że nasz świat zaraz runie. Powodów do zmartwień jest dużo,od tych mniej błahych, do tych naprawdę poważnych, które spędzają nam sen z powiek. Jednym z nich jest niewątpliwie niska waga u dziecka, która powszechnie na myśl przywodzi jakąś poważną chorobę lub niedożywienie.

Co oznacza niska waga u dzieci?
Kiedy powinna zacząć mnie martwić niska waga u dziecka?
Jakie badania zrobić dziecku, mającemu niską wagę?
Czy niska waga u dziecka może oznaczać chorobę?

Co oznacza niska waga u dzieci?

Niska waga u dziecka nie zawsze musi oznaczać, że nasza pociecha ciężko choruje. Warto jednak tego tematu nie bagatelizować i podjąć próbę zbadania przyczyny niskiej wagi. Jeśli nasze dziecko spożywa, mieszczącą się w normach ilość pokarmu, a mimo to nie wygląda zdrowo warto podjąć działania mające na celu diagnozę. Może się okazać, że nasze maleństwo cierpli na celiakie, która może powodować utratę wagi.

Kiedy powinna zacząć mnie martwić niska waga u dziecka?

Jeśli dziecko spożywa naturalne dla swojego wieku ilości pokarmu, a mimo to wciąż traci na wadze lub jego waga nie rośnie i jest poniżej sugerowanego dla niego BMI należy poczynić odpowiednie kroki. Niektóre dzieci należą do tych drobniejszych, przez co zwyczajnie będą ważyły mniej niż inne dzieci, natomiast diagnostyka i wizyta kontrolna u lekarza na pewno nie zaszkodzi, a może uspokoić nasze nerwy.

Jakie badania zrobić dziecku, mającemu niską wagę?

Z całą pewnością do podstawowych badań takich, jak morfologia czy badanie moczu, warto dołączyć testy genetyczne w kierunku celiakii. Choroba ta może powodować stany zapalne wewnątrz organizmu oraz zapalenie śluzówki jelit, przez co organizm może mieć problem z przyswajaniem składników odżywczych z pokarmu, co z kolei może powodować niską wagę. Testy genetyczne z prawie 100 % pewnością potwierdzą lub wykluczą występowanie celiakii.

Czy niska waga u dziecka może oznaczać chorobę?

Jest to jedna z możliwych opcji, których nie warto lekceważyć. Jeśli dziecko dodatkowo skarży się na jakieś dolegliwości po spożyciu posiłku – ból brzuszka czy nudności – na pewno należy podjąć kroki diagnostyczne, aby mieć pewność, co do stanu zdrowia dziecka.