Przeskocz do treści

Nietolerancja laktozy – objawy, diagnostyka, leczenie

Nietolerancja laktozy jest jednym z najczęściej poławiających się schorzeń układu pokarmowego u dzieci. Spowodowana jest niewytwarzaniem enzymu laktazy przez organizm dziecka, bądź wytwarzaniem go w zbyt małej ilości. Powodem może być także związana z naturalnymi procesami zachodzącymi w życiu dziecka stopniowa redukcja, a następnie zupełne wygaszenie produkcji laktazy.

W początkowych miesiącach i latach dziecko karmione piersią przechodzi na jedzenie innych pokarmów, dlatego geny przyczyniają się do zmniejszenia produkcji tego enzymu.

Jakie są objawy nietolerancji laktozy? Jak wygląda diagnostyka i leczenie tej przypadłości?

nietoleracja laktozy

Co to jest laktoza? Objawy nietolerancji laktozy

Laktoza to innymi słowy cukier obecny w mleku. Jeśli nasze dziecko cierpi na nietolerancję pokarmową, jaką jest nierozkładanie się laktozy w jego organizmie, najczęściej widocznymi objawami są: kolka niemowlęca, gazy, bóle brzuszka, czasem występują również wymioty i nudności, a w konsekwencji wodnista biegunka. Dzieci cierpiące na nietolerancję laktozy bywają niedożywione, ponieważ uciążliwe objawy utrudniają wchłanianie się składników odżywczych.

Moje dziecko nie toleruje laktozy – diagnostyka i leczenie

Jeśli widzisz, że dziecko ma objawy nietolerancji laktozy, koniecznie skieruj swoje kroki do lekarza pediatry, który zleci odpowiednie testy na sprawdzenie występowania tej przypadłości. U niemowląt stosuje się na przykład próby prowokacji i eliminacji poprzez odstawienie produktów zawierających laktozę a przyjmowanie mieszanki bezlaktozowej (przez np. 14 dni). Następnie do diety wracają produkty z laktozą i jeśli objawy nawracają – świadczą o nietolerancji laktozy.

Nietolerancja laktozy jest leczona głównie poprzez wprowadzenie diety, która nie zawiera cukru mlecznego. Lekarz zdecyduje, czy można podawać dziecku preparaty laktazy wspomagające trawienie pokarmów mlecznych.

Więcej informacji

Masz pytania odnośnie nietolerancji laktozy? Napisz do nas na info@zdrowokolorowo.pl.

Zdjęcie: genious2000de/Depositphotos.com

Ten artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Niedopuszczalne jest zwielokrotnianie, modyfikowanie, publiczne odtwarzanie i / lub udostępnianie Serwisu, jego części, materiałów w nim zamieszczonych i / lub ich części, za wyjątkiem przypadków wskazanych w obowiązujących w tym zakresie przepisach prawa.

4.9/5 - (7 votes)

5 thoughts on “Nietolerancja laktozy – objawy, diagnostyka, leczenie

 • Beata
  11 czerwca 2018 o 8:25 am
  Permalink

  Dziewczyny czy robiłyście badanie na nietolerancję laktozy u dziecka?

  Odpowiedz
 • kamila
  11 czerwca 2018 o 1:07 pm
  Permalink

  Mojemu dziecku to trochę późno taka alergia się pojawiła, bo w wieku 8 lat. No ale cóż, nie jest źle, bo mały stosuje dietę i do tego jeszcze podaję mu preparat intesta z maslanem sodu, a on super przywraca jelita do normalności i Patryś już nie ma biegunek cały czas, jak kiedyś 🙂

  Odpowiedz
 • Nati
  12 czerwca 2018 o 6:15 am
  Permalink

  Kamila, a jakie badania robiliście, że została zdiagnozowana alergia na laktozę?

  Odpowiedz
 • A
  24 września 2018 o 7:01 am
  Permalink

  My zrobiliśmy właśnie badanie genetyczne na nietolerancję laktozy i czekamy na wyniki

  Odpowiedz
 • Kinga
  6 grudnia 2018 o 1:34 pm
  Permalink

  Ja też robiłam testy genetyczne. Mój mąż znalazł laboratorium, które robi takie badania https://www.testdna.pl/nietolerancja_laktozy/ – mojemu synowi dopiero wyszła w wieku 10 lat. Jak był mniejszy to miał skazę białkową, a przynajmniej cały czas tak myśleliśmy, a tu się jednak okazało, że to większy problem…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *