Przeskocz do treści

Najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci

Padaczka jest chorobą, która powinna zostać zdiagnozowana jak najszybciej. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć leczenie, które zdecydowanie zmniejszy częstotliwość pojawiania się napadów padaczkowych. Zobacz, jakie są najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci, dzięki którym zahamujesz rozwój choroby!

Spis treści:

  1. Kiedy rozpocząć diagnostykę padaczki?
  2. Jakie są najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci?

Kiedy rozpocząć diagnostykę padaczki?

Zaleca się, aby nie rozpoczynać diagnostyki padaczki po pojedynczym napadzie padaczkowym. Dopiero gdy pojawi się on kolejny raz, powinniśmy zgłosić się do neurologa. Porozmawia on z nami na temat przebiegu napadu u dziecka, chorób występujących w rodzinie oraz przyjmowanych lekach. Następnie skieruje nas na właściwe badania, dzięki którym szybko potwierdzi. Lub wykluczy padaczkę.

Jakie są najlepsze metody wczesnej diagnozy padaczki u dzieci?

Najważniejsze badania w diagnostyce padaczki to:

  •  Badanie EEG (elektroencefalografia) – jest to badanie mające na celu ocenę aktywności fal elektrycznych w mózgu pacjenta. Wykonuje się je poprzez założenie specjalnego czepka z elektrodami. Podczas badania nie wolno się ruszać, dlatego w przypadku dzieci rekomenduje się przeprowadzanie badania w trakcie snu.
  •  Badanie obrazowe – najczęściej jest to rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Badania te pozwalają ocenić struktury mózgu pacjenta, dzięki czemu lekarz może zlokalizować miejsce, w którym powstają napady padaczkowe.
  •  Badania krwi, a w szczególności stężenie glukozy, poziom elektrolitów, morfologia krwi oraz OB. Pozwoli to ocenić ogólny stan pacjenta.
  •  Badanie genetyczne – w wielu przypadkach przyczyną padaczki są zmiany w genach. Ich wykrycie może pozwolić jednoznacznie rozpoznać chorobę.

Szczególnie polecane jest wykonanie badania WES Complex. Jest to test genetyczny, w którym analizuje się wszystkie znane geny. Dzięki temu całą diagnostykę genetyczną przeprowadzimy w jednym badaniu. Jest to ogromna oszczędność czasu, pieniędzy i stresu. Przeprowadzenie badania jest bezbolesne. Wystarczy do tego sucha kropla krwi, którą samodzielnie pobierzemy w domu. Wykonanie powyższych badań pozwoli jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć padaczkę u chorego. Nie warto więc zwlekać z ich wykonaniem. Najlepiej zrobić to jak najszybciej.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *