Przeskocz do treści

Najczęstsze przyczyny i zapobieganie otyłości u dzieci

Otyłość wśród dzieci to coraz bardziej powszechny problem. Szacuje się, że aktualnie dotyczy ona aż 10% z nich. Otyłość jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym. Może ona mieć konsekwencje groźne dla zdrowia i życia. Warto więc zrozumieć skąd bierze się otyłość i jak jej uniknąć. W tym celu sprawdź nasz poradnik o przyczynach i zapobieganiu otyłości u dzieci!

Spis treści:

  1. Przyczyny otyłości u dzieci
  2. Zapobieganie otyłości u dzieci

Przyczyny otyłości u dzieci

Otyłość u dziecka najczęściej spowodowana jest przez następujące czynniki:

 Nieodpowiednia dieta – dziecięcy jadłospis powinien być pełen produktów bogatych w składniki odżywcze. Jest to fundament prawidłowego rozwoju dziecka. Niestety często dziecięca dieta pełna jest wysokokalorycznych produktów bogatych w tłuszcze i cukry. W konsekwencji dziecko tyje zbyt szybko, co prowadzi do otyłości.

  •  Zbyt mała ilość ruchu – aktywność fizyczna wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Dzięki niech maluchy spalają tłuszcze, co pomaga im zachować prawidłową masę ciała. Zbyt mała ilość ruchu szybko doprowadzi do odkładania się zbyt dużej ilości kilogramów, a to w konsekwencji doprowadzić może do otyłości.
  •  Czynniki genetyczne – skłonność do otyłości jest dziedziczna. Jeśli więc sami zmagamy się z otyłością, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dziecko również będzie się z nią zmagać.

Zapobieganie otyłości u dzieci

Otyłość jest bardzo poważnym problemem zdrowotnym, dlatego warto jej zapobiegać już od najmłodszych lat. Pomocne będą w tym następujące działania profilaktyczne:

  •  Wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych – w tym celu przede wszystkim wyjaśnij swoim pociechom, dlaczego zdrowe odżywianie jest istotne i jakie może przynieść im korzyści. Wytłumacz także, dlaczego jedzenie słodyczy, fast-foodów i słonych przekąsek nam nie służy. Pamiętaj również o byciu wzorem w tym temacie dla swojego dziecka. Nie będzie ono chciało jeść zdrowo, jeśli sam nie będziesz tego robił.
  •  Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej – dzięki temu unikniecie nadprogramowych kilogramów. Pamiętaj, że same lekcje wfu w szkole nie są wystarczające.
  •  Miej w domu przygotowane zdrowe przekąski, takie jak warzywa, owoce czy orzechy – dzięki temu unikniecie jedzenia słodyczy czy słonych przekąsek w razie nagłego dziecięcego głodu.
Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *