Przeskocz do treści

Jakie są kluczowe etapy rozwoju dziecka?

Rozwój dziecka to proces, w którym niemal każdego dnia coś się dzieje. Nasz maluch z każdym dniem jest większy i potrafi coraz więcej. Co chwilę możemy zauważyć u niego nowe umiejętności. Warto wiedzieć, które z nich są najważniejsze. Sprawdź kluczowe etapy rozwoju dziecka!

Spis treści:

  1. Rozwój niemowlaka
  2. Rozwój w okresie przedszkolnym
  3. Rozwój w okresie szkolnym
  4. Rozwój nastolatka

Rozwój niemowlaka

Okres niemowlęcy to najbardziej intensywny czas w rozwoju dziecka. Trwa on od urodzenia do drugiego roku życia. W tym czasie zauważyć możemy najwięcej nowych umiejętności, które pojawiają się co chwilę.

Niemowlak intensywnie rozwija się fizycznie, społecznie i emocjonalnie. Podnosi główkę, chwyta rączkami zabawki, zaczyna samodzielnie siadać, pełzać, raczkować, a w końcu chodzić. Na początku uważa się on za jedność z mamą, ale z czasem zaczyna rozumieć, że jest odrębną istotą. W trakcie okresu niemowlęcego dziecko zacznie świadomie się uśmiechać i nawiązywać relacje. Rozwinie się także jego mowa.

Rozwój w okresie przedszkolnym

W okresie przedszkolnym dziecko cały czas wzrasta fizycznie. Jest to jednak kluczowy moment dla rozwoju jego kompetencji emocjonalnych i społecznych. To właśnie wtedy dziecko regularnie doświadcza kontaktu z rówieśnikami. Uczy się więc współpracy i komunikacji oraz przyswaja normy społeczne.

W okresie przedszkolnym intensywnie rozwija się mowa dziecka. Maluszek stale powiększa swój zasób słownictwa i pięknie składa coraz dłuższe zdania.

Rozwój w okresie szkolnym

Dziecko w okresie szkolnym znowu bardzo intensywnie rozwija się fizycznie, dlatego czas ten nazywany jest drugim apogeum motorycznym. Szczególnie rozwija się wtedy umiejętności koordynacji i precyzji ruchów. Okres ten ma także kluczowe znaczenie dla przyszłych zdolności ruchowych dziecka.

Okres szkolny jest także bardzo istotny dla rozwoju emocjonalnego dziecka. Właśnie wtedy kształtuje się kontrola emocjonalna, co ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania emocjonalnego w dorosłym życiu. Dziecko intensywnie rozwija się także poznawczo. W szczególności kształtuje się zdolność do logicznego zapamiętywania.

Rozwój nastolatka

Nastolatkowie mierzyć muszą się z dojrzewaniem. Dużo zmienia się więc w ich ciele. Kształtuje się także ich tożsamość, dlatego pojawić mogą się huśtawki nastrojów. Może być to dość trudny czas, dlatego rodzice muszą okazać dziecku dużo wsparcia.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *