Jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością?
Niepłodność to bardzo frustrujący problem. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Pary dotknięte niepłodnością wciąż mogą spełnić marzenie o rodzicielstwie. Wystarczy wprowadzić odpowiednie leczenie. Musi ono jednak zostać poprzedzone diagnostyką. Sprawdź, jakie badania powinno się przeprowadzić, podejrzewając problem z niepłodnością!
Spis treści:
Podejrzenie niepłodności – badania genetyczne
Niepłodność w zdecydowanej większości przypadków wywołana jest przez czynniki genetyczne. Diagnostykę niepłodności warto więc rozpocząć od testów genetycznych, takich jak:
- Badanie kariotypu – jest to podstawowe badanie genetyczne, które wykonuje się w trakcie diagnostyki niepłodności. Polega ono na analizie chromosomów pacjenta. Do przeprowadzenia badania potrzebna jest jedynie próbka krwi. Badanie kariotypu powinna wykonać kobieta i mężczyzna.
- Badanie CFTR – analizuje się w nim gen CFTR, w którego obrębie wykryć można wady odpowiedzialne za niedrożność lub wrodzony brak nasieniowodów. Jest więc to badanie przeznaczone jedynie dla mężczyzn.
- Badanie AZF – w tym badaniu analizowany jest gen AZF. Mutacje w jego obrębie powodują zmniejszoną ilość plemników lub nawet ich całkowity brak. Również jest to badanie przeznaczone tylko dla mężczyzn.
- Badanie KIR i badanie HLA-C – są to testy immunologiczne. Ich zadaniem jest sprawdzenie, czy między komórkami układu odpornościowego a tkankami płodu występuje zgodność. Badanie KIR przeznaczone jest tylko dla kobiet, a badanie HLA-C dla obojga partnerów.
Podejrzenie niepłodności – inne badania
W trakcie diagnostyki niepłodności oprócz genetycznego badania na niepłodność warto wykonać także następujące badania:
- Badania hormonalne, takie jak FSH, LH, progesteron, estrogeny, prolaktyna oraz hormony tarczycy. Dzięki temu wykryć można problemy o podłożu hormonalnym, które mogą być przyczyną niepłodności.
- Badania anatomiczne, a w szczególności USG kobiecych narządów rodnych – pozwala to na wykrycie wad w obrębie macicy lub jajowodów, które mogą uniemożliwiać zapłodnienie.
- Podstawowe badanie męskiego nasienia – w tym badaniu męska sperma badana jest m.in. pod kątem ilości, jakości, budowy oraz ruchliwości plemników. Wykrycie słabej jakości nasienia może być przyczyną problemów z poczęciem dziecka.