Przeskocz do treści

Jak zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa?

Aż jeden na 700 nowo narodzonych dzieci ma Zespół Downa. Czy na prawdopodobieństwo urodzenia chorego maleństwa wpływają złe warunki socjalne? A może rasa albo klimat? Wszystkie te czynniki nie mają znaczenia. Chcesz wiedzieć jak zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa? Uważnie przeczytaj nasz nowy artykuł!

Spis treści:

  1. Czy odpowiedni wiek matki i ojca oznacza, że dziecko nie będzie miało Zespołu Downa?
  2. Możliwość zmniejszenia ryzyka Zespołu Downa a cholina
  3. Jak zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa, gdy ktoś z bliskiej rodziny ma to zaburzenie?

Czy odpowiedni wiek matki i ojca oznacza, że dziecko nie będzie miało Zespołu Downa?

Niestety nie. Jednak zajście w ciążę przed 40. rokiem życia zmniejsza ryzyko Zespołu Downa. I to dość mocno. Wśród noworodków urodzonych przez mamy do 20 roku życia, 1 na 2000 będzie miał trisomię 21. Wśród maleństw urodzonych przez kobiety w ciąży po 40 roku życia, aż 1 na 40 będzie miał nieprawidłowe geny. W środowisku badawczym rozpowszechnia się pogląd, że również wiek ojca powyżej 50 roku życia podwyższa prawdopodobieństwo pojawienia się u dziecka trisomii 21. Należy mieć na uwadze, że powyższe statystyki dotyczą tylko urodzeń żywych, a przypuszcza się, że 80% płodów dotkniętych Zespołem Downa ulega poronieniu albo nie przeżywa porodu.

Możliwość zmniejszenia ryzyka Zespołu Downa a cholina

Nie bez powodu wszystkim kobietom „w stanie błogosławionym” zaleca się suplementowanie kwasu foliowego i stosowanie diety bogatej w foliany. Panie przeważnie mają niedobory choliny, a jej brak w organiźmie matki (a więc i płodu) może przyczynić się aberracji chromosomowych, które odpowiadają też za Zespół Downa. Niestety przyjmowanie suplementów diety już w trakcie ciąży może nie uchronić maleństwa przed wadami genetycznymi. Przecież niekorzystne zmiany w genach pojawiają się już na etapie zygoty, a wtedy większość kobiet nawet nie wie, że nosi pod sercem nowe życie. Dlatego tak ważne jest uświadamianie wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, że dla pewności powinny cały czas przyjmować preparaty z kwasem foliowym. Szczególnie że przyjmowanie choliny nie tylko aż ośmiokrotnie obniża ryzyko Zespołu Downa, ale także pozytywnie wpływa na układ nerwowy przyszłej mamy.

Jak zmniejszyć ryzyko Zespołu Downa, gdy ktoś z bliskiej rodziny ma to zaburzenie?

Niestety, jeśli u jednego z rodziców stwierdzono translokację między chromosomami 21 i 21-t, ryzyko poczęcia chorego dziecka wynosi prawie 100%. Ryzyko jest też wysokie, gdy członek najbliższej rodziny ma Zespół Downa. Co więcej, matka albo ojciec płodu może być obciążony tzw. translokacją zrównoważoną i być nieświadomym nosicielem wadliwych genów. Dlatego idealnie by było, gdyby wszyscy ludzie, którzy planują powiększenie rodziny, najpierw zbadanie swój kariotyp.

Oceń

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *